+420 232 003 050 – zákaznická linka  po–pá 08:30–17:00
Košík
Výhody nákupu na zlataky.cz
 Největší nabídka
Máme největší nabídku sběratelských mincí na trhu.
 Diskrétní balení
Jistě oceníte naše pečlivě zabalené, pojištěné a diskrétně označené zásilky.
 Garance výkupu
Co prodáváme, to také umíme od Vás koupit.
 6 kamenných prodejen
Praha, Brno, Ostrava, Liberec,
na Slovensku Bratislava a Košice.
Na těchto prodejnách si můžete prohlédnout nebo vyzvednout Vaše zboží.
 Partneři
Jsme oficiální smluvní partner
ČESKÉ NÁRODNÍ BANKY
Získali jsme ocenění
ČESKÝCH 100 NEJLEPŠÍCH FIREM
CZECH 100 BEST
České puncovní značky
Přehled puncovních značek
České puncovní značky

Aktuality

 

Vladimír Remek. Československo - třetí zemí světa ve vesmíru!

Autor: Internet

Fanouškům kosmonautiky nemusíme připomínat, že právě Československo se stalo třetí zemí světa, která se dostala do vesmíru. Možnost si připomenout tuto příležitost nám dává nová stříbrná medaile právě s tímto motivem. Stříbrná medaile připomíná již! 30té výročí letu Vladimíra Remka do vesmíru. Společně s Vladimírem Remkem do kosmu letěl i plukovník inženýr Alexej Alexandrovič Gubarev. A.A.Gubarev již jednou ve vesmíru byl, a to při letu Sojuzem 17 dne 11.ledna 1975.

Let V. Remka a A.A. Gubareva se konal dne 2.března 1978. K letu byla použita startovní nosná raketa Sojuz 28, který také sloužil jako návratový modul, a který dopravil piloty ke stanici Saljut 6 (jednalo se o třetí misi k této stanici) Obr.2. Tento let byl zároveň prvním letem programu Interkosm, jehož cílem byl výzkum a mírové využití kosmického prostoru. Interkosmos byla organizace socialistických států založená v Moskvě v roce 1967.

Vyobrazení Obr.2. je i na rubové straně pamětní medaile. Ke stanici se během jejího provozu připojilo celkem 30 lodí. Stanice Sojuz 6 několika násobně překročila svoji plánovanou životnost a dne 29. července 1982 shořela v atmosféře.

Napínavý výběr kosmonauta?

Výběr toho správného kandidáta na let do vesmíru nebyl snadný. Pražský Ústav letectví a zdraví dostal pokyn k vyhledání nejzdatnějšího na základě každoročních prohlídek pilotů. Výsledkem bylo 24vhodných kandidátů. Tito kandidáti byli pozváni k dalšímu detailnějšímu vyšetření. Tímto sítem prošlo 8 kandidátů. Těchto osm statečných podrobila také důsledným zdravotním prohlídkám sovětská strana. Tým sovětských lékařů, který vedl sovětský kosmonaut Vasilij Lazarev, který se sám podíval do kosmu při letech v Sojuzu 12 a Sojuzu 18a. Tento tým všech 8 kandidátů uznal schopných.

Vzhledem ke kapacitním omezením Hvězdného městečka u Moskvy, kde se v Gagarinově středisku pro přípravu kosmonautů mohlo školit a připravovat jen 6 zahraničních kandidátů, bylo nutné provést další výběr. "Pošlete k nám jenom čtyři mládence", tak zněl závěr. Jádro, z kterého měl vzejít náš kosmonaut vybral plukovník dr. Antonín Dvořák, předseda stálé lékařské komise. S touto čtveřicí Ladislav Klíma, Oldřich Pelčák, Vladimír Remek a Michal Vondroušek, pak také v listopadu odletěl do Moskvy. Konečné zúžení kandidátů měli v rukou sovětští lékaři a instruktoři, kteří určili Oldřicha Pelčáka a Vladimíta Remka. Konečná volba padla na Vladimíra Remka.
Starší aktuality


Archiv aktualit