+420 232 003 050 – zákaznická linka  po–pá 08:30–17:00
Košík
Výhody nákupu na zlataky.cz
 Největší nabídka
Máme největší nabídku sběratelských mincí na trhu.
 Diskrétní balení
Jistě oceníte naše pečlivě zabalené, pojištěné a diskrétně označené zásilky.
 Garance výkupu
Co prodáváme, to také umíme od Vás koupit.
 5 kamenných prodejen
Praha, Brno, Ostrava, Liberec a Bratislava.
Na těchto prodejnách si můžete prohlédnout nebo vyzvednout Vaše zboží.
 Partneři
Jsme oficiální smluvní partner
ČESKÉ NÁRODNÍ BANKY
Přehled puncovních značek
České puncovní značky

Aktuality

 

Největší bankrot v historii USA vyhlásil Detroit

Autor: Reuters

DETROIT: Podle agentury Reuters, která se odvolává na znění soudních dokumentů, požádalo americké město Detroit o bankrotovou ochranu před věřiteli. Jde o největší městský bankrot v dějinách Spojených států amerických.

Soudní dokumenty uvádějí, že Guvernér státu Michigan, Rick Snyder, vyhověl žádosti krizového manažera podat návrh na konkurz v rámci kapitoly devět tamního insolvenčního zákona. "Je více než jasné, že bez tohoto kroku nelze tyto finanční potíže Detroitu úspěšně řešit," citovala Snydera agentura Reuters.

argor_kilo_gold_eagle_wiener_coin

Úřady budou zhruba ve 30 až 90 denním období posuzovat, zda je Detroit pro ochranu před věřiteli způsobilý. Zadlužený Detroit se už delší dobu potýká s nedostatkem financí a hrozí mu největší městský bankrot v historii USA.

Steven Rattner, bývalý poradce amerického ministerstva financí, se na Twitteru vyjadřuje k situaci v Detroitu. "Nelze si představit, že by Detroit vyřešil své finanční problémy bez vládní pomoci." A dodává, "Věřitelé nyní přijdou o spoustu peněz, ale větším problémem budou škrty, které musí udělat samotný Detroit, což se odrazí na zaměstnancích města i důchodech."

Dluh Detroitu se pohybuje kolem 18,5 miliardy dolarů. Kevyn Orr, krizový finanční manažer Detroitu, minulý měsíc naznačil podrobné plány ohledně snižování dluhu města. Pozastavením plateb některým věřitelům by měl vzniknout dostatek peněz na provoz základních služeb pro obyvatele. Taktéž od věřitelů očekává, že přistoupí na výrazné snížení svých pohledávek.

Kalifornské město Stockton je doposud největším americkým městem, které vyhlásilo bankrot. Město doplatilo na to, že v minulých letech ve velkém nerozumně investovalo a půjčky nebylo schopné splatit.

Podle agentury Reuters ve městě Detroit dochází k rozpadu základních služeb, jako jsou policie nebo požární sbor, a tak zločinnost je v Detroitu nejvyšší z amerických velkoměst. 40 procent veřejného osvětlení nefunguje, v provozu je pouze třetina městských sanitek a 40 tisíc stavebních parcel je nevyužitých. Detroit je nejchudším velkým městem v USA a více než třetina jeho obyvatel žije pod oficiální hranicí chudoby.

Město Detroit bylo kdysi prosperující metropolí, hlavně díky automobilovému průmyslu. Počet obyvatel dosahoval téměř 2 miliony. Kvůli propouštění v automobilkách, zločinnosti a nejisté budoucnosti obyvatel města výrazně ubývá. V roce 2000 to bylo 951 270, v roce 2007 920 056, dnes je to už pouhých 713 777 obyvatel. Nyní je město Detroit symbolem hospodářské krize USA.
Starší aktuality


Archiv aktualit