+420 232 003 050 – zákaznická linka  po–pá 08:30–17:00
Košík
Výhody nákupu na zlataky.cz
 Největší nabídka
Máme největší nabídku sběratelských mincí na trhu.
 Diskrétní balení
Jistě oceníte naše pečlivě zabalené, pojištěné a diskrétně označené zásilky.
 Garance výkupu
Co prodáváme, to také umíme od Vás koupit.
 5 kamenných prodejen
Praha, Brno, Ostrava, Liberec a Bratislava.
Na těchto prodejnách si můžete prohlédnout nebo vyzvednout Vaše zboží.
 Partneři
Jsme oficiální smluvní partner
ČESKÉ NÁRODNÍ BANKY
Přehled puncovních značek
České puncovní značky

Aktuality

 

UNESCO si připomíná 100. výročí úmrtí architekta Josefa Hlávky

Autor: Internet

Jubilejní rok Josefa Hlávky nabídne na třicet významných událostí, které představí neuvěřitelnou šíři jeho aktivit. Hlávku přiblíží konference o architektuře, o financování vědy a budoucnosti českých nadací, přednášky, odhalení jeho busty, výstavy. Významnou měrou se na akcích podílí i Akademie věd, potvrzuje její předseda Václav Pačes.

"Já mám někdy pocit, že Josef Hlávka je postava, o které se ve veřejnosti mnoho neví. Ví se tak akorát, že existuje Hlávkův most a já myslím, že je to škoda. Já dokonce považuji Josefa Hlávku za jednoho z největších Čechů, kterého řadím k tak významným osobnostem jako byli Komenský, Karel Čapek a jiní naši velikáni."

Proto by měl Rok Josefa Hlávky tohoto slavného Čecha lidem přiblížit. Otevřeno bude například jeho sídlo - zámek v Lužanech. Interiér zdejšího Hlávkova bytu je jedním z mála a možná dokonce jediným zachovaným obytným prostorem, který má veškeré vybavení i výzdobu. Zajímavostí je například pracovna v bývalé kapli, kde Hlávka umístil malá okénka s okenicemi sloužící k regulaci světla nezbytného pro práci architekta. Zámek dnes vlastní Nadace Nadání Josefa Marie a Zdeňky Hlávkových, které odkázal veškerý svůj obrovský majetek. V přepočtu na dnešní měnu se jednalo o zhruba 2 miliardy korun. Jak uvedl člen správní rady Nadace František Šmahel, Hlávka vynikal už v mládí.

"Byl premiant, vyznačoval se pílí, nadáním. Získal neobyčejně prestižní Římskou cenu, která mu umožnila studium v Itálii, ve Francii, Belgii a také v Německu. Zachovaly se jeho kresby z té doby a tam je vidět, jak celé jeho dílo rostlo z detailního poznání skvostů světové architektury."

Pozoruhodné je, že se Josef Hlávka stal i stavebním mistrem a to mu umožnilo start do další etapy života - podnikání. Za desetiletí vytvořil na 150 staveb. Mezi nimi jsou i obrovské monumenty - například kostel Lazaritů a Dvorní opera ve Vídni. Za tu mu císař František Josef věnoval zlatý klíč a symbolické stříbrné zednické náčiní. Známá je i Zemská porodnice v Praze, Hlávkovy domy. To vše směřovalo k obrovské zakázce, kterou byla rezidence řecko-pravoslavného biskupa v Černovcích na Ukrajině.

"On tam přijel a nebylo tam nic. Přijel do pustiny, kde bylo nepočetné osídlení bez jakékoliv infrastruktury. Musel tam vybudovat železnici, získat z Vídně mistry stavebních řemesel, vybudovat tam cihelny a pak teprve mohl ten komplex stavět. Nedivme se, že ho tohle vypětí stálo mnoho sil a najednou z ničeho nic roku 1869 ochrnul na obě nohy."

Jak dodal František Šmahel, následovalo desetiletí léčení, lázeňských pobytů. Možná právě tato doba započala další etapu Hlávkova života - mecenáše vědy a umění. I když už nestavěl, měl stále obrovský vliv. Pro nadané, ale nemajetné studenty založil například vysokoškolské koleje. Bez jeho pomoci by neexistovala ani řada institucí a ústavů, z nichž některé pracují dodnes.
Starší aktuality


Archiv aktualit