+420 232 003 050 – zákaznická linka

 po–pá 08:30–17:00

Informace

 

Největší nabídka

Máme největší nabídku sběratelských mincí na trhu.
 

Diskrétní balení

Jistě oceníte naše pečlivě zabalené, pojištěné a diskrétně označené zásilky.
 

Garance výkupu

Co prodáváme, to také umíme od Vás koupit.
 

5 kamenných prodejen

Prohlédněte si zboží na prodejnách v Praze, Brně, Ostravě a Bratislavě.
Zboží si můžete též vyzvednout na našem POINT místě v Liberci.
Máme s Puncovním úřadem uzavřenou dohodu o umožnění kontrolních internetových nákupů.

Aktuality

 

Zlato z hliníku. Sen alchymistů!

Autor: Internet

Zní to jako splněný sen alchymistů - vědci z univerzity v Rochesteru proměnili hliník ve zlato. Tedy alespoň na první pohled. Ve skutečnosti pouze upravili jeho povrch, aby odrážel přesně takovou část světelného spektra, která odpovídá zlaté barvě.

Stejná metoda podle nich funguje pro libovolnou barvu a libovolný kov. Barva přitom nevybledne ani se nesetře, protože se nejedná o nátěr, ale o mechanickou úpravu povrchu.

Metoda je popsána v aktuálním čísle časopisu Applied Physics Letters. Vědci použili femtosekundový laser, který v nepatrném zlomku sekundy dokáže vyslat světelný paprsek o obrovské energii. Ten na úrovni nanometrů pozmění strukturu kovu a tím i jeho schopnost pohlcovat různé části světelného spektra. Nastavením intenzity, délky a počtu pulsů vědci dokážou ovlivnit charakter povrchu, a tedy i výslednou barvu.

Přebarvit plochu o velikosti drobné mince zatím trvá asi 30 minut, ale vědci pracují na zdokonalení metody. Už dříve se jim podobným způsobem podařilo připravit dokonale černý hliník, který by mohl najít využití např. v optických přístrojích, solárních panelech nebo při konstrukci letadel neviditelných pro radary.
Starší aktuality


Archiv aktualit