+420 232 003 050 – zákaznická linka  po–pá 08:30–17:00
Košík
Výhody nákupu na zlataky.cz
 Největší nabídka
Máme největší nabídku sběratelských mincí na trhu.
 Diskrétní balení
Jistě oceníte naše pečlivě zabalené, pojištěné a diskrétně označené zásilky.
 Garance výkupu
Co prodáváme, to také umíme od Vás koupit.
 5 kamenných prodejen
Praha, Brno, Ostrava, Liberec a Bratislava.
Na těchto prodejnách si můžete prohlédnout nebo vyzvednout Vaše zboží.
 Partneři
Jsme oficiální smluvní partner
ČESKÉ NÁRODNÍ BANKY
Přehled puncovních značek
České puncovní značky

Aktuality

 

Turecká vláda by ráda zlato

Autor: Internet

ANKARA (BullionStreet): Turecko, které je po Indii druhým největším investorem do zlata se snaží přesvědčit své občany, aby převedli své obrovské osobní držby zlata do bankovního systému své země.

zlata_mince_nkwe_bophuthatswana_1987_proof

Turecký bankovní regulátor, BRSA zvažuje plán k podpoře pobídky pro spotřebitele, aby uložili své bohatství do bank a tím pomohli finančnímu systému.

Pozorovatelé uvedli, že regulátor plánuje nové, výnosné zlaté-vkladové účty, které by umožnily střadatelům vybírat zlaté cihly ze speciálně navržených bankomatů.

Dodává, že turecká vláda čelí deficitu běžných účtů, který je v současné době asi 10% hrubého domácího produktu a hrozí, že země vykolejí rychlou expanzí.

Turecká centrální banka loni řekla, že věřitelé mohou držet až 10% svých místních měnových rezerv ve zlatě, z části tak aby nalákala turecké vlastníky zlatých šperků, mincí nebo slitků k uložení do bank.

Zásoby zlata

Oficiální zlaté rezervy Turecka jsou téměř 700 tun zlata, ale kolik je poravdu uloženo mimo bankovní systém Turecka je těžké vyčíslit, žádné údaje spolehlivě nezachycují rozsah stínové ekonomiky.

Istanbulská rafinerie zlata (The Istanbul Gold Refinery) odhaduje současné zásoby na 5000 tun, v hodnotě 270 miliard dolarů. Nedávná čísla ukazují, že mnoho spotřebitelů zvýšili domácí zažité vklady, i když přísně regulovaný bankovní systém země je vysoce ceněn pro úspěšné řešení finanční krize.

Turecká poptávka po zlatých slitkách a mincích vzrostla na 99% oproti předchozímu roku, podle údajů světové rady zlata (World Gold Council).

Turecko dováží asi 200 tun zlata ročně, těsně po Indii. V současné době sektor produkce zlata v Turecku průměrně dováží zlato v hodnotě $ 5 miliard EUR ročně.

Ekonomové říkají, že tato politika je navržena tak, aby změnila prastarý zvyk Turků upřednostňovat ukládání vysokého procenta osobního bohatství mimo bankovní systém a tím se chránit proti ekonomické volatilitě, která pravidelně zasáhla Turecko v posledních desetiletích.

"Vášnivě spořím, přitom držba zlata doma je pro mě snadná, není spojena s žádnou komplikovanou procedurou," říká Ayten Altin, 70-letá žena v domácnosti v Istanbulu. "V případě nouze to mohu přeměnit na hotovost a nemusím čekat, až mi banka řekne, že aktivum je už zralé."

gold_bars_coins_argor
Starší aktuality


Archiv aktualit