+420 232 003 050 – zákaznická linka  po–pá 08:30–17:00
Košík
Výhody nákupu na zlataky.cz
 Největší nabídka
Máme největší nabídku sběratelských mincí na trhu.
 Diskrétní balení
Jistě oceníte naše pečlivě zabalené, pojištěné a diskrétně označené zásilky.
 Garance výkupu
Co prodáváme, to také umíme od Vás koupit.
 6 kamenných prodejen
Praha, Brno, Ostrava, Liberec,
na Slovensku Bratislava a Košice.
Na těchto prodejnách si můžete prohlédnout nebo vyzvednout Vaše zboží.
 Partneři
Jsme oficiální smluvní partner
ČESKÉ NÁRODNÍ BANKY
Získali jsme ocenění
ČESKÝCH 100 NEJLEPŠÍCH FIREM
CZECH 100 BEST
České puncovní značky
Přehled puncovních značek
České puncovní značky

Aktuality

 

Všechno zlato, co se třpytí

Autor: Internet

american_buffalo_investicni_zlata_mince_2011

V americkém Utahu je možné platit zlatými mincemi. Drahý kov chce jako alternativní měnu rehabilitovat také Evropská unie.

K pumpaři přichází muž a na stůl pokládá stříbrnou minci. Pokladník ji dává na váhu a hlásí: "Tak to máme dvacet gramů s ryzostí 925 karátů. Máte u mě ještě tři plné nádrže." Kde se takový příběh může odehrát? Pokud tipujete nějakou africkou zemi, kde hodnota peněz ztratila význam a prodejci raději podobně jako ve středověku okusují okraje mincí, aby zjistili jejich kvalitu, jste na omylu. Vytahovat z peněženky pamětní mince místo bankovek je od začátku června běžná praxe v americkém Utahu. Jako jediný stát Ameriky totiž přijal nový zákon o platidlech, který umožňuje zboží a služby vyvažovat federálními zlatými a stříbrnými mincemi. A to nikoli podle jejich vyražené nominální hodnoty, ale výhradně podle ceny kovu, který obsahují.

Mormonská lobby

Není náhodou, že průkopníkem v návratu ke zlatu je právě jeden z etnicky "nejbělošštějších" amerických států. Pocit výlučnosti, s nímž Utah v rámci USA vystupuje jako obránce starých, 2011SilverEagleprověřených hodnot, proti nimž je papírový dolar příliš nestálou měnou, má historické souvislosti. Hlavní město Utahu, Salt Lake City, založil Brigham Young, druhý prezident Církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů, a přivedl sem i na sto tisíc svých vyvolených mormonů. Starozákonní motiv není náhodný - kromě toho, že Young vzezřením odpovídal renesanční představě o Mojžíšovi a své město vybudoval uprostřed pouště, mormonská morálka je dodnes založena na pocitu, že ty správné hodnoty jsou neměnné. Dát přednost zlatu a stříbru před papírovou bankovkou a připravit se na to, že bude hůř, je tak plně v souladu s vírou mormonů, k níž se hlásí dvě třetiny obyvatelstva.

A hodnotami se zlato opravdu pyšnit může. Křivka žlutého kovu stále stoupá a k zemi ji příliš nesrazila ani krize. Podle odhadů Goldman Sachs se cena zlata za další rok zhodnotí o bezmála deset procent. Analytici UBS zase předpovídají, že individuální poptávka po zlatě letos stoupne na dvacetileté maximum. A tak zatímco dolarové bankovky doma ve slamníku pomalu ztrácejí svou hodnotu, uložit si do sejfu zlaté a stříbrné mince znamená investovat do spoření s velmi solidním výnosem. Investice do zlata je o to zajímavější, že není nutné kupovat mince ani zlaté cihličky. Mimořádně výhodné jsou i cenné papíry přímo navázané na cenu zlata. Za deset let, co se tento finanční nástroj obchoduje na burze, dosáhla jeho celková hodnota přes 100 miliard dolarů. Polovinu z toho spravuje jedna jediná firma - americký SPDR Gold Trust, který aktuálně dosahuje meziročního zhodnocení ve výši 8,3 procenta a za poslední tři roky vydělal investorům pětinu vložené sumy.

Utažský zlatý padák

Není proto překvapivé, že se v době novodobé zlaté horečky po žlutém kovu rozhlížejí nejen jednotlivci a firmy, ale také státní pokladny. Utažští zákonodárci ještě během léta projednají jinou převratnou normu (Sound Money Act), která umožní vládě vybírat daně a poplatky rovnou ve zlatě a stříbře.2011american_eagle Pojišťovací magnát Larry Hilton, který kampaň k zákonu financuje, návrat k výběru daní jak z dob Ameriky před vyhlášením samostatnosti propaguje jako "utažský zlatý padák". "Bude to ta nejlepší věc, co se americkému dolaru přihodila od roku 1965," vysvětlil pěstěný padesátník časopisu The New American s tím, že právě od tohoto roku dolar neustále ztrácí na kupní síle. S programem, který by se dal shrnout do věty "více místního zlata, méně federálních bankovek", vyráží na zteč o Bílý dům také další prominentní Utažan - zakladatel hnutí Tea Party Ron Paul. A nevede si špatně. Pětasedmdesátiletý politik, který na Kapitolu jako utažský poslanec sedí již osmnáctým rokem, podle loňské analýzy Rasmussen Report bude v roce 2012 republikánským vyzyvatelem Baracka Obamy.

Evropa je k utažským plánům na zlatou renesanci prozatím skeptická. Deník Financial Times o průkopnické roli jednoho z nejkonzervativnějších států USA napsal, že jde o vnitroamerický boj s politikou Fed a sarkasticky připomněl, že v Salt Lake City jsou dodnes platné jiné obskurní zákony - třeba zákaz rybolovu při jízdě na koni.

Evropská novinka
Silver-American-Eagle

Pro Evropský parlament není ale návrat ke zlatu zdaleka takovou utopií, jak ji představují britští novináři. Koncem května hospodářský a měnový výbor eurosněmovny schválil předlohu nového nařízení o infrastruktuře evropského trhu (EMIR), která umožní clearingovým společnostem používat pro zajištění úvěru zlato. Kopírují tím ostatně jen trend londýnské City. Například JP Morgan na novou legislativu nečeká a již od letošního února nabízí protistranám možnost zajistit krátkodobý úvěr prostřednictvím zlatého prutu v sejfu. Také americká elektronická burza IntercontinentalExchange přijímá zlato jako protihodnotu pro obchody s energiemi a některými finančními deriváty. Všechny tyto novinky mají jedno společné - zlato začíná být i v Evropě uznáváno jako regulérní měna. V době, kdy se eurozóna stále potýká s krizí životaschopnosti, ale i důvěry ve společnou evropskou měnu, to může být nadějná zpráva. O to více, že třeba předlužené Portugalsko, má ve svých sejfech 383 tun zlata, což je zhruba 19 miliard dolarů. Poté, co nová legislativa nejspíše ještě v červenci projde Evropským parlamentem, bude s ním moci Lisabon obchodovat, aniž by se ho fyzicky zbavoval.

A kdo ví, dost možná, že za pár let místo eurem zaplatí i český turista za hotel na Krétě nějakým pěkným kouskem z numismatické sbírky nebo rovnou zubním zlatem po dědovi. V době "neviditelných" peněz, které jsou kryté leda tak plastovou kartičkou s čipem, se to může zdát absurdní. Stejně jako nápady mormonské lobby v USA. Na takové argumenty má ale Larry Hilton pádnou odpověď: "Dejte nám pár let a uvidíme, kdo se bude smát naposled."

Autor: Blahoslav Hruška - Týdeník Euro
Starší aktuality


Archiv aktualit