+420 232 003 050 – zákaznická linka  po–pá 08:30–17:00
Košík
Výhody nákupu na zlataky.cz
 Největší nabídka
Máme největší nabídku sběratelských mincí na trhu.
 Diskrétní balení
Jistě oceníte naše pečlivě zabalené, pojištěné a diskrétně označené zásilky.
 Garance výkupu
Co prodáváme, to také umíme od Vás koupit.
 5 kamenných prodejen
Praha, Brno, Ostrava, Liberec a Bratislava.
Na těchto prodejnách si můžete prohlédnout nebo vyzvednout Vaše zboží.
 Partneři
Jsme oficiální smluvní partner
ČESKÉ NÁRODNÍ BANKY
Přehled puncovních značek
České puncovní značky

Aktuality

 

První dámy USA pro rok 2010

Autor: Internet

first_spouses_buchanan Americká mincovna představila návrhy pro zlaté pamětní mince 2010 First Spouse. Tyto čtyři zlaté mince jsou věnovány prvním dámám USA Abigail Fillmore, Jane Pierce, James Buchanan's Liberty a Mary Todd Lincoln.

Série zlatých mincí First spouse odstartovala v roce 2007 společně s vydáním série Prezidentských dolarů. Každý rok mincovna vydává zlaté mince o váze půl unce ( 15,57g ) z 24 karátového zlata. Lícní strana mince většinou zobrazuje portrét první dámy a na rubu zachycuje její život a práci. Pokud president zastával úřad bez první dámy, licní strana ztvárňuje portrét Liberty (Svobody) a rubová strana se tematicky věnuje samotnému prezidentovi.

Zlatá mince Abigail Fillmore zobrazuje na své lícní straně portrét třinácté první dámy, navržený a vyrytý Phebe Hemphill. Rubová strana zachycuje Abigail Fillmore jak ukládá knihy do knihovny bílého domu, které vydávala. Rub mince byl navržen Susan Gamble a vyryt Josephem Menna.

2010-abigail-fillmore

Portrét čtrnácté první dámy Jane Pierce na lícní starně mince byl navržen Donna Weaver a vyryt Don Everhartem. Rub zachycuje Jane Pierce jak sedí ve staré sněmovně senátu a poslouchá debaty týkající se problematiky otroctví. Autorem je opět Donna Weaver a rytecké úpravy na rubu mince provedl Charles Vickers.

2010-jane-pierce

Zlatá mince Liberty Jamese Buchanana zobrazuje na lícní straně reprodukci čtvrt dolaru Liberty Head Quarter Eagle, která byla produkována v letech 1840 až 1907 a byla původně navržena Christian Gobrechtem. Tento návrh je použit z důvodu absence první dámy. Rub mince zobrazuje mladého Jamese Buchanana jak pracuje v rodinném obchodě jako účetní. Autorem rubové strany je David Westwood a rytcem je Joseph Menna.

2010-buchanans-liberty

Návrh a rytecké úpravy od Phebe Hemphill na lícní straně mince zobrazující portrét šestnácté první dámy Mary Todd Lincoln. Rub mince zobrazuje Mary Todd Lincoln při návštěvě zraněných vojáků, kterým přináší květiny a knihy. Autorem je Joel Iskowitz rytcem Phebe Hemphill.

2010-mary-todd-lincoln
Starší aktuality


Archiv aktualit