+420 232 003 050 – zákaznická linka  po–pá 08:30–17:00
Košík
Výhody nákupu na zlataky.cz
 Největší nabídka
Máme největší nabídku sběratelských mincí na trhu.
 Diskrétní balení
Jistě oceníte naše pečlivě zabalené, pojištěné a diskrétně označené zásilky.
 Garance výkupu
Co prodáváme, to také umíme od Vás koupit.
 6 kamenných prodejen
Praha, Brno, Ostrava, Liberec,
na Slovensku Bratislava a Košice.
Na těchto prodejnách si můžete prohlédnout nebo vyzvednout Vaše zboží.
 Partneři
Jsme oficiální smluvní partner
ČESKÉ NÁRODNÍ BANKY
Získali jsme ocenění
ČESKÝCH 100 NEJLEPŠÍCH FIREM
CZECH 100 BEST
České puncovní značky
Přehled puncovních značek
České puncovní značky

Aktuality

 

Stříbrná mince Feidipidésův Maraton 2010

Autor: Internet

Mnoho lidí se již zúčastnilo maratonu, ale známe původ tohoto náročného závodu? Australská Perth mincovna vydává stříbrnou minci, která má nejen vysoký sběratelský potenciál, ale která i zodpoví naší otázku. Stříbrná mince Pheidippidis' Marathon Run 2,500th Anniversary 490BC-2010 byla vydána k neuvěřitelnému výročí 2500 let.

Název a délka trati se odvozují z legendy o řeckém běžci jménem Feidippidés, který měl údajně po bitvě u Marathonu, datované historiky na 12. září 490 př. n. l., nést zprávu o vítězství Athéňanů nad Peršany z Marathónu do zhruba 39 km vzdálených Athén a tam se slovy Nenikhkamen-Zvítězili jsme vyčerpáním zemřel.

Historik Hérodotos, který žil v 5. století př. n. l., tedy nedlouho po marathonské bitvě, však tuto událost s marathonským běžcem vůbec nepřipomíná. Naopak se zmiňuje o výkonu běžce Feidippidése, vyslaného nedlouho před rozhodujícím střetnutím z Athén do Sparty s prosbou o vojenskou pomoc. Do cíle, vzdáleného 1240 stadií (240 km) tehdy Feidippidés dorazil již následujícího dne, kdy přinesl obratem domů zprávu, že Sparťané nemohou z náboženských důvodů vyrazit na pomoc dříve, než za několik dní skončí svátky na počest boha Apollóna Karneia. První písemná zmínka o poslovi z Marathonu do Athén se objevuje až na konci 1. století n. l. u Plútarcha, který připisuje běh do Athén muži jménem Thersippos nebo Euklés.

Pheidippidis-Marathon-Run-High-Relief-Silver-Coin

O sto let později jmenuje Lúkiános jako marathonského běžce jistého Filippida. Protože se zdá velmi nepravděpodobné, že by téměř současník Hérodotos tak zajímavou epizodu ve svém díle pominul, lze předpokládat, že příběh o běžci z Marathónu do Athén si vytvořila až fantazie autorů, žijících o několik století později. Ani historický Feidippidés však nezůstává zapomenut, od roku 1983 se na jeho počest každoročně v září koná Spartathlon, 246 km dlouhý závod z Athén do Sparty.

Mince je věnována události, která začala před 2500 lety, na rubu je zobrazen Feidipides jak běží do Atén. Nad ním je svitek se slovy "nenikhkamen" (Zvítězili jsme). Pod ním nápis "Pheidippidis' Marathon Run 2,500th Anniversary 490BC-2010."

Rub mince tradičně zobrazuje portrét Královny Alžběty II.. Mince je ražena v nominální hodnotě jednoho dolaru z 99% ryzího stříbra ve kvalitě proof a v maximálním nákladu 5000 kusů. Každá mince je dodána v prezentační krabičce spolu s certifikátem věrohodnosti.
Starší aktuality


Archiv aktualit