+420 232 003 050 – zákaznická linka  po–pá 08:30–17:00
Košík
Výhody nákupu na zlataky.cz
 Největší nabídka
Máme největší nabídku sběratelských mincí na trhu.
 Diskrétní balení
Jistě oceníte naše pečlivě zabalené, pojištěné a diskrétně označené zásilky.
 Garance výkupu
Co prodáváme, to také umíme od Vás koupit.
 6 kamenných prodejen
Praha, Brno, Ostrava, Liberec,
na Slovensku Bratislava a Košice.
Na těchto prodejnách si můžete prohlédnout nebo vyzvednout Vaše zboží.
 Partneři
Jsme oficiální smluvní partner
ČESKÉ NÁRODNÍ BANKY
Získali jsme ocenění
ČESKÝCH 100 NEJLEPŠÍCH FIREM
CZECH 100 BEST
České puncovní značky
Přehled puncovních značek
České puncovní značky

Aktuality

 

100.výročí mládežnických hostelů oslavuje Německá mincovna

Autor: Internet

Německá mincovna bude vydávat stříbrnou minci ku příležitosti 100.výročí založení první mládežnické noclehárny a následně jejímu vzestupu nejen v Německu, ale i v několika dalších zemích světa. Mince budou vydány v nominální hodnotě 10 euro v kvalitě proof a standard.

Za původce myšlenky hostelu je považován Richard Schirrmann, učitel z Vestfálska. Společně se svými žáky odstraňoval každý večer lavice z učebny, aby v ní v noci a o víkendech mohli přespávat cestující studenti. Roku 1912 vyšel v Německu první průvodce po hostelech, který obshoval 65 hostelů. Do roku 1919 se síť německých hostelů rozrostla na 300, do roku 1932 přesáhl jejich počet 2000. Hostely se šířily i do Švýcarska, Polska, Nizozemska, Norska, Dánska, Francie, Belgie a na britské ostrovy.

Roku 1932 se setkání v Amsterdamu stalo základem první mezinárodní hostelové federace (International Youth Hostel Federation - IYHF), se zastoupením evropských a severoafrických zemí a Nového Zélandu. Roku 1933 se připojili i první zástupci USA.

youth_hostel_coin

V Česku vznikl hostel například již před první světovou válkou ve Vrchlabí. Roli hostelů hrály do značné míry také turistické ubytovny Klubu českých turistů a Sokola, které po nástupu socialismu přešly pod ČSTV. Členem dvou mezinárodních hostelových asociací byla od 60. let Cestovní kancelář mládež (CKM) spadající pod Socialistický svaz mládeže).

Líc mince zobrazuje motiv orla - státní znak Federální republiky Německa spolu s nápisy "Bundesrepublik Deutschland 2009" a nominální hodnotou 10 euro. Rub mince zobrazuje moderní logo Německé asociace hostelů spolu s nápisem 100.výročí. Pod ním je vyobrazeno město Altena, kde se nacházel první hostel spolu s roky výročí 1909 - 2009.

Každá mince je ražena z 18g a 92,5% ryzího stříbra o průměru 32,50 mm jak ve standard kvalitě tak ve špičkové kvalitě proof. Mince v kvalitě proof budou dodávány v ochranných  v plastových kapslích.
Starší aktuality


Archiv aktualit