+420 232 003 050 – zákaznická linka  po–pá 08:30–17:00
Košík
Výhody nákupu na zlataky.cz
 Největší nabídka
Máme největší nabídku sběratelských mincí na trhu.
 Diskrétní balení
Jistě oceníte naše pečlivě zabalené, pojištěné a diskrétně označené zásilky.
 Garance výkupu
Co prodáváme, to také umíme od Vás koupit.
 6 kamenných prodejen
Praha, Brno, Ostrava, Liberec,
na Slovensku Bratislava a Košice.
Na těchto prodejnách si můžete prohlédnout nebo vyzvednout Vaše zboží.
 Partneři
Jsme oficiální smluvní partner
ČESKÉ NÁRODNÍ BANKY
Získali jsme ocenění
ČESKÝCH 100 NEJLEPŠÍCH FIREM
CZECH 100 BEST
České puncovní značky
Přehled puncovních značek
České puncovní značky

Aktuality

 

Platinová medaile z Jablonce je světovým unikátem

Autor: Internet

Jablonec nad Nisou - Půlkilogramová platinová medaile, jejíž ražbu dnes zahájila Česká mincovna v Jablonci nad Nisou, je světovým unikátem. Tak velkou ražbu z platiny zatím nikdo neuskutečnil, řekl novinářům obchodní ředitel mincovny Libor Křapka.

platinova_medaile_man

Mezi stovkou zájemců o medaili jsou proto i cizinci, hlavně ze sousedního Německa a Rakouska. Převažují ale kupci tuzemští, vedle investorů a sběratelů se začínají objevovat i známé osobnosti. Jména investorů ale mincovna nesděluje.

Medaile o průměru 85 milimetrů a tloušťce sedmi milimetrů je vyrobena z půl kilogramu čisté platiny. Zdobí ji motiv chrámu sv. Víta v Praze, autorem předlohy je sochař Vladimír Oppl, který je mimo jiné autorem dvacetikorunové a padesátihaléřové mince. Mincovna je připravena vyrazit až 400 platinových medailí. "Na vyražení motivu je třeba plný výkon hydraulického lisu o síle 650 tun," poznamenal Křapka. Pro příští rok chystá mincovna další podobnou ražbu s motivem chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře. Do budoucna by měla vzniknout celá série platinových medailí s motivy slavných českých staveb.

platinova_medaile_2009_500_grams

S ražbou velkých medailí mají v Jablonci zkušenosti, v minulosti už razili několik podobných investičních medailí ze zlata. Ty ale vážily rovný kilogram. "Tahle ražba je ale unikátní především použitým kovem, platina je mnohem tvrdší a hůř se zpracovává. V minulosti jsme už s platinou pracovali, ale vyrazit platinovou medaili této velikosti je mnohem náročnější," řekl Křapka. Ani rakouská mincovna, kde jablonečtí nakupují platinové polotovary, nemá s podobnou ražbou zkušenosti.
Starší aktuality


Archiv aktualit