+420 232 003 050 – zákaznická linka  po–pá 08:30–17:00
Košík
Výhody nákupu na zlataky.cz
 Největší nabídka
Máme největší nabídku sběratelských mincí na trhu.
 Diskrétní balení
Jistě oceníte naše pečlivě zabalené, pojištěné a diskrétně označené zásilky.
 Garance výkupu
Co prodáváme, to také umíme od Vás koupit.
 6 kamenných prodejen
Praha, Brno, Ostrava, Liberec,
na Slovensku Bratislava a Košice.
Na těchto prodejnách si můžete prohlédnout nebo vyzvednout Vaše zboží.
 Partneři
Jsme oficiální smluvní partner
ČESKÉ NÁRODNÍ BANKY
Získali jsme ocenění
ČESKÝCH 100 NEJLEPŠÍCH FIREM
CZECH 100 BEST
České puncovní značky
Přehled puncovních značek
České puncovní značky

Aktuality

 

Pozlacená stříbrná mince Kapitán William Bligh

Autor: Internet

Následně po úspěšném vydání v roce 2008 série Bounty vydává Novozélandská mincovna pozlacenou stříbrnou minci o váze jedné unce ( 31,1g ) Kapitán lodi Bounty William Bligh.

w_bligh_silver_coin_box Po vyplutí z přístavu Spithead (28. listopadu 1787) se Bounty vydala kolem Jižní Ameriky, následně kolem mysu Horn na ostrov Tahiti, kam doplula 26. října 1788. Jelikož v tomto ročním období nebylo možné chlebovníky přesadit, byla loď nucena na Tahiti zůstat, a to až do 4. dubna 1789. Důsledky dlouhodobého pobytu námořníků na Tahiti, který byl pravým opakem tvrdého drilu na lodi, umocněné také omezením potravin, však 28. dubna 1789, při plavbě poblíž ostrova Tofoa, vyvolaly vzpouru vedenou poručíkem Fletcherem Christianem (25. září 1764 - 3. říjen 1793). Vzbouřenci požadovali návrat na Tahiti.

Kapitán William Bligh a 18 členů posádky, kteří mu zůstali věrni, byli vysazeni do 7,5 metrů dlouhého člunu a se zásobami vypuštěni na volné moře. Po 41 dnech, kdy urazil 3 600 námořních mil, dorazil člun s kapitánem a zbytkem posádky ve zbědovaném stavu do přístavu Timor. Po návratu Williama Blighe do Anglie byla vypravena 24dělová fregata HMS Duke a loď Bruncvik na trestnou výpravu proti vzbouřencům. Ti se mezitím vrátili na Tahiti, kde se hodlali usadit. Po krátkém pobytu se většina z nich rozhodla ukrýt na opuštěném ostrově Pitcairn, kde pro zametení stop loď Bounty spálili.

w_bligh_silver_coin

Zbylí vzbouřenci, kteří na Tahiti zůstali, byli později zadrženi a popraveni oběšením. O osudu vzbouřenců na ostrově Pitcairn se veřejnost dozvěděla až po objevení spálených trosek lodi americkou lodí Topaz v roce 1808. Potomci vzbouřenců a Tahiťanů, kteří se k nim přidali, žijí na ostrově dodnes.

Líc mince zobrazuje portrét Královny Alžběty II. zhotovený Raphaelem Makloufem spolu s nápisy "Pitcairn Island" rokem 2009 a nominální hodnotou 2 dolary.

Rub mince zobrazuje pozlacený portrét Kapitána Williama Bligh spolu s lodí Bounty a Pitcairn ostrova v pozadí. Toto vše je obklopeno precizně vyrytou hranicí.

Mince je dodávána v luxusní dřevěné krabičce ve stylu staré pokladnice spolu s certifikátem věrohodnosti od Novozélandské mincovny v nákladě pouze 1500 kusů.
Starší aktuality


Archiv aktualit