+420 232 003 050 – zákaznická linka  po–pá 08:30–17:00
Košík
Výhody nákupu na zlataky.cz
 Největší nabídka
Máme největší nabídku sběratelských mincí na trhu.
 Diskrétní balení
Jistě oceníte naše pečlivě zabalené, pojištěné a diskrétně označené zásilky.
 Garance výkupu
Co prodáváme, to také umíme od Vás koupit.
 6 kamenných prodejen
Praha, Brno, Ostrava, Liberec,
na Slovensku Bratislava a Košice.
Na těchto prodejnách si můžete prohlédnout nebo vyzvednout Vaše zboží.
 Partneři
Jsme oficiální smluvní partner
ČESKÉ NÁRODNÍ BANKY
Získali jsme ocenění
ČESKÝCH 100 NEJLEPŠÍCH FIREM
CZECH 100 BEST
České puncovní značky
Přehled puncovních značek
České puncovní značky

Aktuality

 

Stříbrná pamětní mince Perutýn ohnivý ze série Mořský život

Autor: Internet

Austrálie má bezpochyby jedny z nejhezčích mořských útesů na světě. Od úžasných korálů až po obrovské pralesy vodních řas kde najdete ty nejrůznější tvory vodní říše. Právě proto se Australská Perth mincovna rozhodla vydat sérii stříbrných pamětních mincí Australian Sea life ( Mořský život Austrálie ). V tomto roce začíná mincí věnovanou Perutýnu ohnivému.

Mince jsou raženy z 99% ryzího stříbra o váze půl unce ( 15,573 g ), o průměru 36,6mm v nominální hodnotě 50 centů a v nákladě pouhých 10000 kusů.

Australian_Sea_Life_Series_Lionfish coin

Rub mince zobrazuje Perutýna ohnivého v červenočerných barvách v tradiční póze s roztaženými velmi dlouhými prsními a hřbetními ploutvemi. Nad rybou je nápis 'Australian Sea life The Reef ' dále značka mincovny 'P' nalevo a jméno 'Lionfish' pod rybou. Lícní strana mince portrétuje Královnu Alžbětu II. spolu s rokem 2009, nominální hodnotou, značkou ryzosti a váhou.

Každá mince je dodávána v dárkové krabičce spolu s certifikátem Perth mincovny.

Další mince, které vyjdou v této sérii zobrazují Řasovníka rozedraného ( 2009 ),Klauna očkatého ( 2010 ), Mořského koníka ( 2010 ) a Murénu ( 2010 ).

Australian_Sea_Life_Series_Lionfish box
Perutýn ohnivý

Perutýn ohnivý (Pterois volitans) je jedovatá dravá ryba z čeledi ropušnicovitých (Scorpaenidae) žijící v Indickém a Tichém oceánu, a to převážně v mělkých vodách a na korálových útesech. Pro člověka není jeho jed obvykle smrtelně jedovatý, ale zasažení bývá značně bolestivé s dlouhotrvající rekonvalescencí. Perutýn využívá jed pouze k sebeobraně, a pokud není ohrožen, sám neútočí.

Jedná se o samotářskou rybu, která žije v menších společenstvích jenom v mládí nebo v době rozmnožování. V dospělosti se jedná o silně teritoriální rybu, která brání svoje území, jak před cizími, tak i před jedinci stejného druhu. Případné narušitele zahání svým vzhledem nebo jedem, kterým disponuje. Samečci perutýna jsou mnohem agresivnější než samice.
Starší aktuality


Archiv aktualit