+420 232 003 050 – zákaznická linka  po–pá 08:30–17:00
Košík
Výhody nákupu na zlataky.cz
 Největší nabídka
Máme největší nabídku sběratelských mincí na trhu.
 Diskrétní balení
Jistě oceníte naše pečlivě zabalené, pojištěné a diskrétně označené zásilky.
 Garance výkupu
Co prodáváme, to také umíme od Vás koupit.
 5 kamenných prodejen
Praha, Brno, Ostrava, Liberec a Bratislava.
Na těchto prodejnách si můžete prohlédnout nebo vyzvednout Vaše zboží.
 Partneři
Jsme oficiální smluvní partner
ČESKÉ NÁRODNÍ BANKY
Přehled puncovních značek
České puncovní značky

Aktuality

 

V Británii bylo nalezeno 10,000 Římských mincí

Autor: Internet

Jedno z největších nalezišt' Římských mincí v oblasti Shropshire, které byly skoro 1,700 let pod zemí, objevil nadšenec s metal detektorem. Tento poklad je zároveň jeho prvním úlovkem.

roman_coins

Sbírka více než 10,000 mincí, většina z nich uložena uvnitř nádoby byla objevena Nickem Daviesem z městečka Ford během prohledávání Shrewsbury okresu - jen měsíc po té co se hledání pokladu stalo jeho koníčkem.

Experty byl tento poklad označen za velmi důležitý, jelikož je to největší poklad Římských mincí nalezen v Británii tento rok. Datum těchto mincí se odhaduje na rok 320 - 340 našeho letopočtu, na pozdní dobu vlády Konstantina I..Mezi mincemi byly i výroční mince k založení Říma a Konstantinopolu. Váha mincí dohromady i s nádobou je okolo 35 kg. Z bezpečnostních důvodů se přesná lokace pokladu nikdy neuvádí.

Mince nyní poputují do Britského muzea na další zkoumání. Všechny mince jsou z bronzu a některé jsou postříbřené, jsou známy jako nummi a používali se kolem 4.století. Horní část nádoby byla již rozbita a zbylých zhruba 300 mincí bylo nalezeno okolo nádoby.

Je pravděpodobné, že poklad byl bohatství nějaké osoby či spolku, možná sloužil jako platba za sklizeň. Proč platba nebyla vybrána zůstává záhadou i po 1700 letech.
Starší aktuality


Archiv aktualit