+420 232 003 050 – zákaznická linka  po–pá 08:30–17:00
Košík
Výhody nákupu na zlataky.cz
 Největší nabídka
Máme největší nabídku sběratelských mincí na trhu.
 Diskrétní balení
Jistě oceníte naše pečlivě zabalené, pojištěné a diskrétně označené zásilky.
 Garance výkupu
Co prodáváme, to také umíme od Vás koupit.
 6 kamenných prodejen
Praha, Brno, Ostrava, Liberec,
na Slovensku Bratislava a Košice.
Na těchto prodejnách si můžete prohlédnout nebo vyzvednout Vaše zboží.
 Partneři
Jsme oficiální smluvní partner
ČESKÉ NÁRODNÍ BANKY
Získali jsme ocenění
ČESKÝCH 100 NEJLEPŠÍCH FIREM
CZECH 100 BEST
České puncovní značky
Přehled puncovních značek
České puncovní značky

Aktuality

 

Vznik a výskyt zlata, vše co o něm nevíte

Autor: Internet

Vznik a výskyt zlata: Zlatá nugeta Nejčastěji se vyskytuje na hydrotermálních křemenných žilách spjatých s granitickými horninami (i když clark zlata stoupá směrem k ultrabazickým horninám).Velkou skupinu tvoří hydrotermální a metamorfogenní ložiska zlata. Častá je kombinace zlata s Sb minerály. Velmi častá a z ekonomického hlediska výhodná jsou rozsypová ložiska, vzniklá zvětrávacími pochody.

Zlato se v přírodě vyskytuje jednak jako horské tj. uzavřené v horninách a rudních žilách, jednak jako volné říční (rýžovnické) tj. vnějšími vlivy uvolněné horské zlato v náplavech potoků a řek.Zlatý cihly Nejstarší zlatý předmět v Čechách je spirálová vlasová ozdoba nalezená při vykopávkách u Toušeně nedaleko Brandýsa nad Labem, která byla zhotovena kolem roku 2800 př.n. l. První zlato bylo těženo v Čechách ještě na sklonku doby kamenné. Vzhledem ke geologickému vývoji v oblasti Českého masívu patřilo díky svým rudným ložiskům České království ve středověku k významným evropským těžařům nejen zlata, ale hlavně stříbra.

Naleziště: Roudný u Vlašimi, Zlatý Chlum, Otava, Witwatersrand - Jihoafrická republika, Jílové u Prahy, Kašperské Hory, Zlaté Hory v Jes., Kremnice, Kanada, Rusko (Sibiř), Rumunsko, aj.

Chemický vzorec: Au
Soustava: krychlová
Barva: kovově žlutá, často světlejší odstíny (příměs stříbra), vryp žlutý
Tvrdost = 2,5
Hustota= 19,3
Další vlastnosti: kujné, vynikající tepelná a elektrická vodivost
Forma výskytu: Krystaly s plochami oktaedru, krychle nebo dodekaedru jsou vzácné, častější jsou drátky, valounky nebo plíšky s charakteristickými trojúhelníčkovými výrůstky (poznají se tak plochy oktaedru). Použití: měnový kov, mincovnictví, elektrotechnika, šperkařství, aj.
Fyzikální vlastnosti: T 2,5 - 3; H 19,3; typický je hákovitý lom, intenzivně žlutá barva, která při vysokém podílu Ag přechází až do šedého odstínu.
Složení a struktura: Téměř vždy je přítomna izomorfní příměs stříbra, nad 20% Ag se mluví o elektru. Ryzost se vyjadřuje jako počet dílků zlata z 1000.

Ryzost obsah drahého kovu ve slitině. Značí se zlomkem v tisícinách (1000/1000) např. 500/1000 = poloviční obsah zlata ve slitině. Starší jednotka ryzosti zlata ve slitině je karát. Čisté zlato má obsah 24 karátů (ryzost 1000/1000). Ve šperkařství se často používá 14. karátové zlato (ryzost 585/1000), v mincovnictví zlato 22-23 karátů (ryzost cca 900/1000), dukátové zlato (986/1000).
Starší aktuality


Archiv aktualit