Z důvodu delší dodací lhůty od našich dodavatelů si vyhrazujeme právo na prodloužení doby dodání. Více info na stránce kontakty.
+420 232 003 050 – zákaznická linka  po–pá 08:30–17:00
Košík
Výhody nákupu na zlataky.cz
 Největší nabídka
Máme největší nabídku sběratelských mincí na trhu.
 Diskrétní balení
Jistě oceníte naše pečlivě zabalené, pojištěné a diskrétně označené zásilky.
 Garance výkupu
Co prodáváme, to také umíme od Vás koupit.
 6 kamenných prodejen
Praha, Brno, Ostrava, Liberec,
na Slovensku Bratislava a Košice.
Na těchto prodejnách si můžete prohlédnout nebo vyzvednout Vaše zboží.
 Partneři
Jsme oficiální smluvní partner
ČESKÉ NÁRODNÍ BANKY
Přehled puncovních značek
České puncovní značky

Aktuality

 

Mincovnictví Viléma z Rožmberka

Autor: Internet

Mincovnictví Viléma z Rožmberka

Vilem z Rozmberka Vilém z Rožmberka (1535-1592) patřil ve své době se svým bratrem Petrem Vokem (1539-1611) mezi nejbohatší a nejmocnější české šlechtice. Rožmberkové vlastnili přibližně 1/7 tehdejších Čech. Kromě toho statky ve Slezsku, v okolí Prahy, v Polabí a na Moravě. Jejich jihočeská doména zasahovala až do Horních Rakous. Vilém z Rožmberka pařil k představitelům tolerantních katolických pánů, kteří vlastní zájmy a i zájmy země kladli nad náboženské rozdíly.vilem_z_rozmberka_dukat_1587

Od roku 1570 zastává úřad nejvyššího purkrabího. Jeho panství proto spravuje Jakub Krčín u Jelčan. Vilém z Rožmberka umírá jako bezdětný a jeho nástupcem se stává mladší bratr Petr Vok z Rožmberka.


Díky padělané listině si Rožmberkové zajistili oprávnění těžit drahé kovy na všech svých statcích. Padělání listiny nebylo samoúčelné. Koncem 15. století bylo objeveno v okolí Českého Krumlova zlato a stříbro. Tato listina jim zajistila práva na těžbu trvající až do 20. let 16 století, kdy došlo k vyčerpaní dolů. Odhaduje se, že zde bylo v letech 1515-1552 vytěženo 116 kg zlata a 6918 kg stříbra. Vilém z Rožmberka investoval ke konci života mnoho peněz do již poměrně vyčerpaných dolů a neúspěšných důlních projektů, což vedlo k jeho postupnému zadlužování. Po jeho smrti tyto dluhy likvidoval Petr Vok postupným rozprodejem 2/3 rožmberského dominia.

Nepřehlédněte:

Sada Koruna Česká Zlaté mince 1997 Karluv most platina Sada Koruna Česká Zlaté mince 1996
Starší aktuality


Archiv aktualit