Pobočka Liberec je z důvodu nemoci uzavřena. Za vzniklé potíže se omlouváme.
+420 232 003 050 – zákaznická linka  po–pá 08:30–17:00
Košík
Výhody nákupu na zlataky.cz
 Největší nabídka
Máme největší nabídku sběratelských mincí na trhu.
 Diskrétní balení
Jistě oceníte naše pečlivě zabalené, pojištěné a diskrétně označené zásilky.
 Garance výkupu
Co prodáváme, to také umíme od Vás koupit.
 6 kamenných prodejen
Praha, Brno, Ostrava, Liberec,
na Slovensku Bratislava a Košice.
Na těchto prodejnách si můžete prohlédnout nebo vyzvednout Vaše zboží.
 Partneři
Jsme oficiální smluvní partner
ČESKÉ NÁRODNÍ BANKY
Získali jsme ocenění
ČESKÝCH 100 NEJLEPŠÍCH FIREM
CZECH 100 BEST
České puncovní značky
Přehled puncovních značek
České puncovní značky

Aktuality

 

Podoba nové zlaté pamětní mince České republiky

Autor: Internet

Národní kulturní památka hamr v Dobřívi

S blížícím se květnem se také blíží datum emise zlaté pamětní mince Národní kulturní památka zdymadlo pod Střekovem. Podoba této mince je již známa. Dne 16. dubna 2009 na svém jednání Bankovní rada ČNB schválila podobu v pořadí deváté zlaté mince z cyklu "Kulturní památky technického dědictví" tentokrát věnované hamru v Dobřívě.

Zajímavostí schvalování výtvarného návrhu bylo to, že bankovní rada tentokrát nepodpořila názor Komise pro posuzování návrhů na české peníze, která doporučila k realizaci návrh akademického sochaře Jiřího Harcuby, a rozhodla o realizaci mince podle návrhu akademického sochaře Jaroslava Veseláka. Na umělecký návrh deváté zlaté mince z cyklu "Kulturní památky technického dědictví" věnované hamru v Dobřívě byla vyhlášena v prosinci 2008 celostátní neomezená anonymní soutěž s uzávěrkou dne 27. února 2009. Vyhlášení soutěže bylo veřejné, prostřednictvím ČTK a internetu. Všem členům Asociace umělců medailérů, uměleckým školám a těm, kteří se již účastnili některé soutěže na české pamětní mince a mají o ně nadále zájem, byly soutěžní podmínky zaslány přímo.

Zajímavostí schvalování výtvarného návrhu bylo to, že Bankovní rada tentokrát nepodpořila názor Komise pro posuzování návrhů na české peníze, která doporučila k realizaci návrh akademického sochaře Jiřího Harcuby, a rozhodla o realizaci mince podle návrhu akademického sochaře Jaroslava Veseláka.

Na umělecký návrh deváté zlaté mince z cyklu "Kulturní památky technického dědictví" věnované hamru v Dobřívě byla vyhlášena v prosinci 2008 celostátní neomezená anonymní soutěž s uzávěrkou dne 27. února 2009. Vyhlášení soutěže bylo veřejné, prostřednictvím ČTK a internetu. Všem členům Asociace umělců medailérů, uměleckým školám a těm, kteří se již účastnili některé soutěže na české pamětní mince a mají o ně nadále zájem, byly soutěžní podmínky zaslány přímo.

O tom jak mohla pamětní mince vypadat se, můžete níže na obrázcích přesvědčit. Ať už je náš subjektivní názor jakýkoli, je nutné uznat, že vítězný návrh je výtvarně velmi zdařilý a plně vystihuje téma mince. První místo získal oprávněně.

Soutěže na zlatou minci se zúčastnilo 20 autorů, kteří předložili celkem 30 návrhů. Předložené návrhy hodnotila Komise pro posuzování návrhů na české peníze dne 10. března 2009 v České národní bance za přítomnosti stálého odborného poradce pro cyklus zlatých mincí Ing. Karla Zeithammera. Jeden návrh byl z dalšího hodnocení vyřazen pro nedodržení předepsaných textů a zbývající návrhy byly hodnoceny v rámci tří soutěžních kol. V prvním kole bylo vyřazeno 16 návrhů, a to zejména pro nedostatečné vystižení zadaného tématu a přílišný důraz na architekturu budovy na úkor zobrazení technické podstaty hamru, případně z důvodu nepříliš zdařilé kompozice, modelace či písma. Ve druhém kole bylo oceněno osm návrhů, které byly výtvarně na vyšší úrovni a lépe vystihovaly podstatu technické památky.

Do třetího kola postoupilo pět návrhů, které byly podle mínění komise na nejvyšší úrovni a nejvýstižněji zobrazovaly zadané téma. První cenu a doporučení k realizaci komise udělila návrhu akademického sochaře Jiřího Harcuby. Návrh ocenila zejména pro dokonalé vyřešení plochy obou stran návrhu ve stylové jednotě a pro neotřelou kompozici a originální modelaci zvýrazňující dynamický charakter hlavních atributů technické památky.

Druhou cenu obdržel návrh akademického sochaře Jaroslava Veseláka pro celkově velmi dobrou kompozici mince a vyjádření dvou důležitých prvků typických pro hamr.

Třetí cenu získala kombinace dvou návrhů akademického sochaře Zbyňka Fojtů za pečlivé a profesionální provedení obou stran.

Návrhy MgA. Martina Daška a pana Jana Smrže získaly ve třetím kole mimořádnou odměnu.

Bankovní rada se na svém zasedání dne 16. dubna 2009 nepodpořila názor komise a rozhodla o realizaci mince podle návrhu akademického sochaře Jaroslava Veseláka. Emise mince se předpokládá ve druhém čtvrtletí roku 2010.

Zdroj: ČNB,
sekce peněžní a platebního styku


Související článka s českými mincemi:
Významná pražská památka na české pamětní minci
Česká národní banka schválila podobu nové mince
MS světa v klasickém lyžování v Liberci 2009
Předsednictví ČR v Radě Evropské unie
Česká národní banka připravuje novou bankovku

Starší aktuality


Archiv aktualit