Z důvodu delší dodací lhůty od našich dodavatelů si vyhrazujeme právo na prodloužení doby dodání. Více info na stránce kontakty.
+420 232 003 050 – zákaznická linka  po–pá 08:30–17:00
Košík
Výhody nákupu na zlataky.cz
 Největší nabídka
Máme největší nabídku sběratelských mincí na trhu.
 Diskrétní balení
Jistě oceníte naše pečlivě zabalené, pojištěné a diskrétně označené zásilky.
 Garance výkupu
Co prodáváme, to také umíme od Vás koupit.
 6 kamenných prodejen
Praha, Brno, Ostrava, Liberec,
na Slovensku Bratislava a Košice.
Na těchto prodejnách si můžete prohlédnout nebo vyzvednout Vaše zboží.
 Partneři
Jsme oficiální smluvní partner
ČESKÉ NÁRODNÍ BANKY
Přehled puncovních značek
České puncovní značky

Aktuality

 

Nález starých antických mincí nedaleko Hanoveru

Autor: Internet

Archeologové mají na svém kontě zajímavý nález mincí na zajímavém místě. Mezi více jak 600. pozůstatky, které pocházejí z velké bitvy Římanů s barbary v třetím století n.l. Tedy z doby, o které si historikové mysleli, že se Řím již vzdal kontroly nad severní Germánií.

Doposud si historikové mysleli, že severní Germánii Římané ovládali do doby tak 10ti let po Kristu. A tak to i v drtivé většině bylo i publikováno. Nyní se tato skutečnost bude muset prověřit. S největší pravděpodobností se bude muset přepsat část našich dějin.

Nález archeologové objevili asi 80 km od vzdáleného Hanoveru. Celý tým týdny procházel vytipovaným místem s detektorem kovů a získával tak stovky starověkých Římských zbraní. Vznikal tak obrázek vysoce organizované a technologicky kvalitnější Římské armády obklíčené Germánskými kmeny.

Nalezené artefakty jsou velmi pěkně zachované a dávají tak vědcům možnost vysledovat jednotlivé bojové linie. Mezi nalezenými artefakty jsou sekery s doposud ostrým ostřím (po více jak 1 800. letech!), podkovy, lopaty, kopí, velké množství šípů a vybavení střelců.

Mezi dalšími nalezenými předměty byly i mince, které zobrazují císaře Commoduse vládnoucího na konci druhého století n.l. Jde o toho císaře Commoduse, kterého jsme mohli vidět v oscarovém filmu "Gladiátor".


Marcus Aurelius Commodus Antoninus
(původně Lucius Aelius Aurelius Commodus)
(* 31. srpna 161 - + 31. prosince 192)

byl římský císař, který vládl v letech 180 až 192 n.l. Často je považován za jednoho z nejhorších římských císařů. Jeho vláda ukončila éru "pěti dobrých císařů".
Byl synem císaře Marca Aurelia a podařilo se mu udržet v zahraničí dostatečnou autoritu Říma. Choval se však výstředně, dával se zobrazovat jako Herkules, vyhlásil se za boha jako již dříve Caligula a zavedl teror podobný hrůzovládě Domitiana. Byl posledním císařem z Antoninovské dynastie. Proti Commodovi bylo osnováno hned několik pokusů o zavraždění. Dokonce i jeho sestra Lucilla se ho se svým manželem pokusila odstranit, ale jejich plán byl vyzrazen a Commodus ji dal zabít.
Za jeho vlády se začala prohlubovat krize v říši. Když byl roku 180 v Pannonii prohlášen císařem, odmítl pokračovat v Markomanských válkách jako jeho otec a odešel do Říma. Tím ublížil mnoha přátelům svého otce.
Během následujícího období se děly v císařově jménu proskripce, čímž se obohacovala zejména jeho pretoriánská garda. Sám Commodus se oddával hýření, gladiátorským hrám a svým milovaným konkubínám a milencům.
Jeho nejbližší přátelé jej už nemohli vystát, protože si už před ním nikdo nemohl být jistý. Proto jej roku 192 zabili právě v okamžiku, kdy se rozhodl odejít na zasedání senátu v oděvu gladiátora.
Po jeho smrti nastal v říši neuvěřitelný chaos, podobně jako po Neronově smrti. Za císaře se postupně vyhlásili Didius Iulianus, Clodius Albinius, Pescenius Niger a Septimius Severus. Nakonec boje o nástupnictví vyhrál Severus a zajistil v římské říši dočasný klid.
Starší aktuality


Archiv aktualit