Nominál: 20 NIS
Průměr: 32 mm
Hmotnost: 3 x 31,1 g (1 Oz)
Ryzost: 999.9/1000 Au
Emise: 2010 - 2012
Země původu: Izrael
Mincovna: The Holy Land Mint
Série "Jerusalem of Gold"
Světově velmi populární série "Jerusalem of Gold" (Zlato Jeruzaléma) vychází tentokrát exkluzivně jako sada. Každá zlatá mince v této sérii je vydaná jako investiční o váze 1 trojské unce (31,1g) v nominální hodnotě 20 nových šekelů a v ryzosti 999,9/1000 čistého zlata.
Sada obsahuje tři zlaté investiční mince a pro úplnost vaší série je zároveň připravena i pro další dvě zlaté mince Izraele, které vyjdou v letech 2013-2014:
Davidova věž První Zlatá investiční mince Izrael 1 Oz 2010 - v mincovně již vyprodaná!
Zeď Nářků Druhá Zlatá investiční mince Izrael 1 Oz 2011
Menora Třetí Zlatá investiční mince Izrael 1 Oz 2012

Jeruzalém
Jeruzalém je, co do rozlohy a počtu obyvatel, největší město Izraele, kde na území o rozloze 125,1 km2 žije celkem 788 100 obyvatel. Izrael považuje Jeruzalém za své hlavní město, většina států však jako hlavní město uznává Tel Aviv-Jaffa. Jeruzalém se nachází v Judských horách na hranici úmoří Středozemního a Mrtvého moře na okraji Judské pouště. Současný Jeruzalém se rozrůstá daleko za hranicemi Starého Města.

Historie města sahá až do 4. tisíciletí př.n.l. a činí tak z Jeruzaléma jedno z nejstarších měst na světě. Jeruzalém je nejsvětějším místem judaismu a duchovním centrem židovského národa. Nachází se v něm však také množství významných starověkých křesťanských míst a je považováno za třetí nejsvětější místo islámu.
Nejsvětější místa tří monoteistických náboženství se rozkládají ve Starém Městě na celkové rozloze necelého čtverečního kilometru a zahrnují Chrámovou horu, Západní zeď, baziliku Svatého hrobu, Skalní dóm a mešitu Al-Aksá. Staré Město, které je společně s jeruzalémskými hradbami zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO, se tradičně dělí do čtyř čtvrtí (arménské, křesťanské, židovské a muslimské), jejichž názvy však byly zavedeny až v 19.století. V průběhu dějin byl Jeruzalém dvakrát zničen, 23krát obléhán, 52krát napaden a 44krát dobyt.
Na počátku 21. století zůstává status Jeruzaléma jedním z klíčových problémů izraelsko-palestinského konfliktu. Izraelská anexe východního Jeruzaléma byla označena za okupaci a opakovaně kritizována Organizací spojených národů (OSN) a právě východní Jeruzalém je považován Palestinskou autonomií za hlavní město jejich budoucího státu. V důsledku rezoluce Rady bezpečnosti OSN číslo 478 (z roku 1980) přesunula většina států světa svá velvyslanectví mimo Jeruzalém.