+420 232 003 050 – zákaznická linka

 po–pá 08:30–17:00

Informace

 

Největší nabídka

Máme největší nabídku sběratelských mincí na trhu.
 

Diskrétní balení

Jistě oceníte naše pečlivě zabalené, pojištěné a diskrétně označené zásilky.
 

Garance výkupu

Co prodáváme, to také umíme od Vás koupit.
 

5 kamenných prodejen

Prohlédněte si zboží na prodejnách v Praze, Brně, Ostravě a Bratislavě.
Zboží si můžete též vyzvednout na našem POINT místě v Liberci.
Máme s Puncovním úřadem uzavřenou dohodu o umožnění kontrolních internetových nákupů.

Hlídání ceny

Zlatá mince Válečný rok 1943 - Povstání ve varšavském ghettu 2018 Proof

5 750 Kč osvobozeno od DPH
Zlatá mince Válečný rok 1943 - Povstání ve varšavském ghettu 2018 Proof
* povinná informace
Typ ceny:

Zlatá mince Válečný rok 1943 - Povstání ve varšavském ghettu 2018 Proof


Fixace ceny: Není nutná
Platba kartou: Ano
Výkup tohoto produktu: Na dotaz
Kód produktu: 004844
Chcete více informací? Kolik stojí poštovné?

Žádanka

Vložte jméno, email a telefonní číslo a my Vám dáme vědět ihned, jakmile bude toto zboží opět na skladě!

Vyplnění žádanky není pro Vás nijak závazné.Zlatá mince
Nominál: 5 NZD
Průměr: 16 mm
Hmotnost: 3,11 g
Ryzost: 999,9/1000 Au
Provedení: Proof
Hrana: hladká
Autor: Asamat Baltaev, DiS./ak. soch. Nikolay Baltaev
Emise: duben 2018
Náklad: 300 ks
Emitent: Niue
Ražba: Česká Mincovna

Válečný rok 1943

Druhá zlatá mince České mincovny z minisérie Válečný rok 1943, která připomíná 75. výročí stěžejních událostí druhé světové války, je věnována povstání ve varšavském ghettu. Největší akce židovského odporu se stala symbolem hrdosti, odvahy a odhodlání postavit se nesrovnatelně silnějšímu protivníkovi.

První obětí války se v roce 1939 stalo Polsko. Jeho slovanskými občany nacisté opovrhovali, ty židovské se však rozhodli vyhladit. Zrůdný projekt konečného řešení židovské otázky byl ještě v plenkách, a tak nacisté využili středověký koncept koncentrace nepohodlného obyvatelstva do ghett. Židé měli být soustředěni v oblastech s dobrým železničním spojením, aby mohli být později snadno deportováni. Není proto divu, že jedno z největších ghett vzniklo v hlavním městě Varšavě. Do varšavského ghetta, které tvořilo pouhých 2,4 % plochy města, bylo postupně natěsnáno 380 000 lidí, tedy celých 30 % obyvatel metropole. Jejich potravinové příděly dosahovaly pouhých 8 % německých dávek, a přesto byli Židé využíváni na úmorné otrocké práce. Drželi se slibu, že pokud budou pro Třetí říši užiteční, zůstanou naživu. Když v roce 1942 začaly být vypravovány vlaky, obyvatelé ghetta si mysleli, že jsou transportováni do pracovních táborů. Pak však prosákla pravda o vyhlazovacích táborech smrti a lidé si uvědomili, že nemají co ztratit. Rozhodli se bojovat a zemřít se zbraní v ruce. Přes nedostatek zkušeností a výzbroje se civilisté – muži i ženy – postavili vycvičeným vojákům. S revolvery a zápalnými lahvemi bojovali proti plamenometům a tankům. Vybudovali důmyslný systém úkrytů a pevnůstek, kde se drželi 28 dní. Pak však jejich srdnatý odpor zlomily brutální jednotky SS. Padly tři čtvrtiny židovských povstalců a další desetitisíce byly zavražděny v rámci represálií. Přesto se jednalo o morální vítězství – povstání, které od počátku nemělo šanci na úspěch a mělo být potlačeno během několika hodin, trvalo celý měsíc a stalo se příkladem dalším hnutím odporu v okupované Evropě.

Při tvorbě reverzní strany se autorské duo Asamat Baltaev, DiS., a ak. soch. Nikolay Baltaev (syn a otec) nechalo inspirovat jednou z nejznámějších fotografií druhé světové války. Bezmocná židovská rodina s rukama nad hlavou je vydána napospas po zuby ozbrojeným nacistickým vojákům. Kompozici dotváří hořící budova v pozadí a polský opis POWSTANIE W GETCIE WARSZAWSKIM – povstání ve varšavském ghettu. Protože pamětní mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci tichomořského ostrova Niue, jejich averz nese nezbytné atributy tohoto emitenta – jméno a profil královny Alžběty II., nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a letopočet emise 2018. Reverz, který je společný celé minisérii, navíc předkládá velká válečná vyznamenání USA a SSSR – Stříbrnou hvězdu a Řád slávy.Zboží je umístěno v těchto kategoriích:    Zlaté mince zahraničí

Zákaznící, kteří si koupili toto zboží, objednávali také...


 
Nemáte-li s nákupem přes internet zatím žádnou zkušenost, můžete objednávat mailem, poštou nebo telefonicky. Zavolejte nám na zákaznickou linku: 232 003 050. Rádi a ochotně Vám poradíme.