Průměr: 21 mm
Hmotnost: 6.775 g
Ryzost: 900/1000 Au, 21.6 Kt
Hrana: hladká s popisem
Náklad: 186 346 ks
Autor: Andreas Neudeck
Rok vydání: 1908
Ražba: Vídeňská mincovna
Zlatá výroční dvacetikoruna - 60. let vlády Františka Josefa I.
Zlatá pamětní mince vydaná u příležitosti diamantového výročí vlády Františka Josefa I. v roce 1908.
Mince na svém rubu nese státní znak Rakouského císařství, které doplňují letopočty výročí "1848 - 1908" a nominální hodnota mince "20 CORONE". V dolní části mince je uveden latinský nápis "DVODECIM LVSTRIS GLORIOSE PERACTIS" (volný překlad "60 let slavně završeno").
Líc mince nese podobiznu císaře Františka Josefa I. hledící vpravo. V opisu mince je uveden nápis "FRANC·IOS·I·D·G·IMP·AVSTR·REX BOH·GAL·ILL·ETC·ET AP·REX HUNG·"
Zlaté dvacetikoruny a obzvláště dvacetikoruny vydané k diamantovému výročí se získávají jen velmi zřídka a proto jsou velmi vyhledávané sběrateli a investory.
Pro tuto minci doporučujeme tyto univerzální etue:
František Josef I.

František Josef Karel (Franz Joseph Karl von Habsburg) se narodil 18. srpna 1830 v 9:45 ve Vídni jako syn arcivévody Františka Karla (mladšího syna císaře Františka I.) a jeho ženy Žofie, bavorské princezny. Měl 4 sourozence: Maxmiliána, Karla Ludvíka , Marii Annu (zemřela v dětství) a Ludvíka Viktora.
Císařem se stal ve svých osmnácti letech, když během potlačení březnové revoluce v roce 1848 odstoupil jeho strýc Ferdinand I. a jeho otec se vzdal trůnu. Od počátku spatřoval svou hlavní úlohu v zamezení další revoluce. Opřel se při tom především o armádu a církev. To, že na většině dobových fotografií je zobrazován v uniformě však vyplývá ze skutečnosti, že v jeho době neexistoval civilní oděv, který by byl hodný císaře.
V Rakousku-Uhersku se v průběhu války projevily všechny jeho problémy. Jedním z největších problémů byla národní nejednotnost a špatná ekonomická situace. Válka Rakousko-Uhersko vyčerpávala více než jiné země a to se bylo nuceno orientovat stále více na Německo, což vzbuzovalo nelibost u neněmeckých národů monarchie.
František Josef I. zemřel uprostřed první světové války, 21. listopadu 1916, ve Vídni. Jeho pompézní pohřeb byl zastíněn válečnými událostmi a následným pádem rakousko-uherské monarchie, již císař spojoval.
Po jeho smrti nastoupil na trůn Karel I., jeho politika však nedokázala najít cestu k novým národním snahám. V již zoufalé situaci se pokusil vyhlásit 16. října 1918 federaci, ještě v průběhu října se začalo Rakousko-Uhersko rozpadat. 28. října 1918 bylo vyhlášeno Československo. 1. listopadu 1918 zprostil Karel I. uherskou vládu přísahy věrnosti.