+420 232 003 050 – zákaznická linka 

po–pá 08:30–17:00

Konzultace zdarma

Informace

 

Diskrétní balení

Jistě oceníte naše pečlivě zabalené, pojištěné a diskrétně označené zásilky.
 

Největší nabídka

Máme největší nabídku sběratelských mincí na trhu.
 

Garance výkupu

Co prodáváme, to také umíme od Vás koupit.
 

4 prodejny

Prohlédněte si zboží na prodejnách v Praze, Brně, Ostravě a Bratislavě.
Máme s Puncovním úřadem uzavřenou dohodu o umožnění kontrolních internetových nákupů.

Hlídání ceny

Zlatá mince Doba Jiřího z Poděbrad - Manžel a otec 2018 Proof

Zlatá mince Doba Jiřího z Poděbrad - Manžel a otec 2018 Proof
* povinná informace
Typ ceny:

Zlatá mince Doba Jiřího z Poděbrad - Manžel a otec 2018 Proof


Fixace ceny: Není nutná
Platba kartou: Ano
Výkup tohoto produktu: Na dotaz
Na objednávku
k dispozici do 15 pracovních dní
Cena (osvobozeno od DPH): 5 750 Kč
Poštovné od: 99 Kč
Kód produktu: 004864
Hlídat cenuChcete více informací? Kolik stojí poštovné?
Zlatá mince
Nominál: 5 NZD
Průměr: 16 mm
Hmotnost: 3,11 g
Ryzost: 999,9/1000 Au
Provedení: Proof
Hrana: hladká
Autor: ak. soch. Michal Vitanovský
Emise: květen 2018
Náklad: 400 ks
Emitent: Niue
Ražba: Česká Mincovna

Doba Jiřího z Poděbrad

Jiří z Poděbrad byl dvakrát ženatý a zplodil celkem deset dětí. Obratnou sňatkovou politikou navázal silné vztahy s mnoha mocnými šlechtickými rody, a pokračoval tak ve snaze zajistit Českému království místo na slunci. Závěrečná zlatá mince České mincovny z minisérie Doba Jiřího z Poděbrad proto náleží králi v úloze manžela a otce.

Dvojí rodinnou roli Jiřího z Poděbrad je na minci obtížné vyjadřovat současně. Zahrnuje totiž dvě generace a celkem třináct lidí. S první manželkou, Kunhutou ze Šternberka, která zemřela ještě předtím, než se její manžel stal králem, měl Jiří sedm dětí. Jejich dcera Kateřina se stala uherskou královnou a první manželkou Matyáše Korvína, budoucího úhlavního nepřítele Jiřího z Poděbrad. Kateřinin bratr Jindřich Starší pro změnu založil vlastní dynastii Minsterberských. S druhou manželkou, Johanou z Rožmitálu, která byla po boku svého chotě korunována českou královnou, měl Jiřík další tři potomky. Vztah královského páru – přestože byli odlišného vyznání – byl plný lásky a vzájemné úcty a Johana budovala odkaz svého manžela ještě dlouho po jeho smrti. Jejich syn Hynek vstoupil do historie jako uznávaný spisovatel, který do středověké české literatury vnesl svěží vítr renesance.

Reverzu mince, kterou již tradičně připravil expert na historická témata ak. soch. Michal Vitanovský, vévodí trojice postav doplněná třemi erby. Prostřední postava patří králi Jiřímu a erb náleží jeho rodu pánů z Kunštátu a Poděbrad. Další dvě postavy patří Jiříkovým manželkám. „Vzhledem k chybějícím dobovým zobrazením jde na tomto návrhu v obou případech o fiktivní portréty. Obě ženy doprovází rodové erby, křestní jména a dále je rozlišuje koruna na hlavě královny Johany. Návrh rezignuje na uvádění jmen četných dětí. Zastupují je symbolické květy lilií v rukou matek – sedm jich drží Kunhuta, tři Johana,“ vysvětluje Michal Vitanovský. Kompozici reverzní strany uzavírá opis JIŘÍ Z PODĚBRAD – MANŽEL A OTEC. Protože pamětní mince České mincovny vycházejí v licenci ostrova Niue, jejich averzní strana nese nezbytné atributy tohoto zahraničního emitenta – portrét a jméno královny Alžběty II., letopočet emise 2018 a nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD). Tyto náležitosti doplňuje čtveřice dekorativních gotických kružeb.

Kompletní sbírku čtyř mincí, která Jiřího z Poděbrad představila v úlohách krále dvojího lidu, diplomata míru, hospodáře království a manžela a otce.Zboží je umístěno v těchto kategoriích:    Zlaté mince zahraničí
 
Nemáte-li s nákupem přes internet zatím žádnou zkušenost, můžete objednávat mailem, poštou nebo telefonicky. Zavolejte nám na zákaznickou linku: 232 003 050. Rádi a ochotně Vám poradíme.