Průměr: 85 mm
Hmotnost: 1000 g
Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana: hladká,číslovaná
Provedení: Standard
Emise : 13.dubna 2010
Náklad : 150 ks, číslováno
Autor: ak.malíř Oldřich Kulhánek
Sádrový model: ak.soch Vladimír Oppl
Rytec: Lubomír Lietava
Ražba: Česká Mincovna
Zlatá kilogramová medaile T. G. Masaryk
Medaile je první ze série „České bankovky na českých medailích“. Je doplněna grafickým listem s portrétem T. G. Masaryka, který je číslován a signován autorem ak. malířem Oldřichem Kulhánkem.
Na averzní straně medaile je ztvárněn portrét T. G. Masaryka s lipovými ratolestmi po levé i pravé straně jako symbol slovanství.
Reverzní stranu tvoří stylisticky zobrazený fragment z rubové strany bankovky, který ukazuje nejznámější pražské historické památky – Pražský hrad, chrám sv. Mikuláše a Staroměstskou radnici. V horní části jsou umístěny gotické znaky Prahy a Čech. Limitovaná emise 150 kusů, číslováno na hraně.
Tomáš Garrigue Masaryk
Prof. Dr. Tomáš Garrigue Masaryk (7. března 1850 Hodonín - 14. září 1937 Lány) byl pedagog, politik a filozof. V roce 1918 se stal prvním československým prezidentem.
Od 15 let se živil sám jako domácí učitel dětí bohatých rodičů. Na gymnáziu v Brně byl podporován jednou z nich, rodinou policejního ředitele Antona Le Monniera, s kterou v roce 1869 odešel do Vídně, aby dostudoval na Akademickém gymnáziu. Po maturitě (1872) začal studovat filosofickou fakultu. Během studia se seznámil s Franzem Brentanem, novým profesorem filosofie, který přišel do Vídně v dubnu 1874.
Po smrti Antona Le Monniera, v roce 1873, našel nové výnosné místo hofmistra v rodině Rudolfa Schlessingera, generálního rady Anglo-rakouské banky, jehož syna vyučoval. Za odměnu za úspěšnou maturitu mladého Schlessingera odjeli společně, po Masarykově doktorátu (1876), na cestu po Itálii a na roční pobyt na univerzitě v Lipsku. Tam se Masaryk seznámil s Charlottou Garrigue, dcerou newyorského podnikatele a 10. srpna 1877 byli zasnoubeni.
Dne 29. dubna 1918 Masaryk dorazil do USA a 5. května byl, k jeho překvapení, v Chicagu přijat jásajícími davy, žádán o projevy, zasypáván květinami. Podobné přijetí čtvrtmilionem krajanů zažil i v ulicích New Yorku. V Americe zorganizoval velkou přesvědčovací kampaň mezi americkými Čechy a Slováky na podporu samostatného státu. K nim se připojili i představitelé Rusínů. 30. května podepsali v Pittsburghu dohodu o společném státu. Ve Filadelfii byl zvolen prezidentem demokratického sdružení malých středoevropských a jihoslovanských národů a u zvonu svobody podepsal a vyhlásil jejich deklaraci nezávislosti.
Masaryk jednal s diplomaty řady zemí, organizoval zpravodajství, psal do novin a přednášel. Pro přesvědčení americké veřejnosti a státníků o československé věci pomohly i Masarykovy dobré styky s představiteli krajanů a vlivnými osobnostmi z jeho předcházejících návštěv u manželčiny rodiny a veřejných vystoupení. Podařilo se mu tak dostat se k prezidentu Wilsonovi a přesvědčit ho, že požadavky porobených národů rakouské monarchie jsou oprávněné - 18. října Wilson veřejně odvolal svoje dosavadní stanovisko, přispěl k rozpadu v troskách ležícího Rakouska-Uherska, a podpořil tak i vznik Československa. Masarykova Washingtonská deklarace se tak stala v podstatě zakládající listinou nového demokratického Československého státu, Čs. republiky.
