+420 232 003 050 – zákaznická linka

 po–pá 08:30–17:00
Informace
 Největší nabídka
Máme největší nabídku sběratelských mincí na trhu.
 Diskrétní balení
Jistě oceníte naše pečlivě zabalené, pojištěné a diskrétně označené zásilky.
 Garance výkupu
Co prodáváme, to také umíme od Vás koupit.
 5 kamenných prodejen
Praha, Brno, Ostrava, Liberec a Bratislava.
Na těchto prodejnách si můžete prohlédnout nebo vyzvednout Vaše zboží.
Přehled puncovních značek
Hlídání ceny
Zlatá Dukátová medaile Miroslav Tyrš 1932
9 900 Kč osvobozeno od DPH
Zlatá Dukátová medaile Miroslav Tyrš 1932
* povinná informace
Typ ceny:

Zlatá Dukátová medaile Miroslav Tyrš 1932


Fixace ceny: Není nutná
Platba kartou: Ano
Výkup tohoto produktu: Na dotaz
Kód produktu: 003814
Chcete více informací? Kolik stojí poštovné?

Žádanka - informování o dostupnosti produktu

Uveďte jméno, email a telefonní číslo a my Vám dáme vědět ihned, jakmile budeme mit toto zboží opět na skladě!

Vyplnění žádanky je pouze informativní a nijak Vás nezevazuje k objednávce.Raritní zlatá pamětní medaile
Československá Dukátová medaile z roku 1932
Průměr: 20 mm
Hmotnost: 3.49 g
Ryzost: 986/1000 Au
Hrana: vroubkovaná
Emise: 1932
Náklad: pouze 1 742ks
Autor: Jaroslav Brůha
Ražba: Mincovna Kremnica

Dukátová medaile - Miroslav Tyrš - 1932

Unikátní zlatá medaile vyražená Kremnickou mincovnou roku 1932 ku příležitosti 100. výročí narození prof. Miroslava Tyrše.

Medaile na svém rubu zobrazuje profilovou podobiznu Miroslava Tyrše s tradiční sokolskou čepicí na hlavě, kterou doplňuje nápis "DR.MIROSLAV TYRŠ 1832-1884". Lícní strana vyobrazuje sokola s roztaženými křídly, na němž je vyraženo jméno autora návrhu - medailéra Jaroslava Brůhy "BRŮHA". Nad sokolem je uveden nápis "ČESKO-SLOVENSKÉ SOKOLSTVO O STÉM VÝROČÍ NAROZENÍ SVÉHO TVŮRCE 1932".

Prof. Ph.Dr. Miroslav Tyrš se narodil 17. září 1832 v sudetoněmecké rodině panského lékaře dr. Jana Vincence Tirsche na děčínském zámku. Jeho otec i matka - Vincencie Tirschová, rozená Kirschbaumová, pocházeli z Čech, mluvili však německy a měli německé předky. papirna_Velke_LosinyTyrš byl po úmrtí svých rodičů na tuberkulozu od svých šesti let vychováván v české vlastenecké rodině svého strýce z matčiny strany v Kropáčově Vrutici na Mladoboleslavsku, později ve Stránově. Po absolvování triviální školy a nižšího gymnázia, během jejichž studia navštěvoval pro své chatrné zdraví tělocvičné ústavy v Praze, nastoupil ke studiím na vysokou školu. Revoluce roku 1848 tehdy šestnáctiletého Tyrše velice ovlivnila, stejně jako humanitní studijní orientace, a proto se rozhodl přestoupit na tehdy nejlepší střední školu klasického zaměření akademické gymnázium, které bylo také díky svým prefektům (Klicperovi a Jungmannovi) orientováno vlastenecky. Po absolutoriu školy Tyrš odešel studovat právnickou fakultu Karlovy univerzity, aby brzy přestoupil na filozofickou fakultu, kde se věnoval studiu filozofie a estetiky. Zároveň studoval i matematiku a lékařskou fakultu. V roce 1860 získal v Praze titul na doktora filozofie a rok poté, po pádu Bachova režimu, se do Prahy odstěhoval. Na jaře následujícího roku, tedy 1862, se stal jedním ze zakladatelů tělocvičného spolku Sokol Pražský, jehož byl byl v letech 1862 až 1864 prvním tělovýchovným náčelníkem. Plány o uspořádání velkého setkání rozrůstajícího se sokolského hnutí dlouhodobě úřady zakazovaly a první Všesokolský slet se za Tyršovy účasti odehrál až v roce 1882. V průběhu 60.let 19. století několikrát kandidoval za Mladočechy a byl za ně zvolen do českého zemského sněmu a později se stal i poslancem říšské rady. Zároveň působil i jako předseda výtvarného odboru Umělecké besedy, profesor české Filozofické fakultě Karlovy Univerzity, redaktor časopisu Zlatá Praha a celkově byl velmi společensky činný až do své smrti roku 1884.

Medaile byla vyražena ve velmi nízké emisi 1 742ks, získává se jen velmi zřídka a je raritou ve světě numizmatiky.Zboží je umístěno v těchto kategoriích:    Zlaté medaile
 
Nemáte-li s nákupem přes internet zatím žádnou zkušenost, můžete objednávat mailem, poštou nebo telefonicky. Zavolejte nám na zákaznickou linku: 232 003 050. Rádi a ochotně Vám poradíme.