Nominál: 5 Diners
Průměr: 35 mm
Hmotnost: 15,5 g (1/2 Oz)
Materiál: 999/1000 Ag
Kvalita provedení: Proof
Hrana: vroubkovaná
Náklad: 3000 ks
Emise: 2011
Ražba: Andorra
Série Flora a Fauna of the Pyrenees (Flóra a Fauna Pyreneje)
Exkluzivní stříbrná mince vydaná Andorrou v roce 2011 ze série Flora a Fauna of the Pyrenees (Flóra a Fauna Pyreneje) zobrazuje na svém rubu orla skalního spolu s nápisy "FLORA I FAUNA DELS PIRINEUS" a "AGUILA DAURADA". Líc zobrazuje státní emblém Andorry s nápisy "PRINCIPAT D'ANDORRA", nominální hodnotou a rok vydání.
Mince je dodávána v modré dárkové krabičce s šedostříbrným lemováním spolu s číslovaným certifikátem věrohodnosti v limitovaném nákladu pouze 3000 kusů pro celý svět!

Orel skalní

Orel skalní (Aquila chrysaetos) je jedním z největších terestricky žijících orlů na severní polokouli a hned po orlovi mořském největší dravec žijící v České republice. Má velký areál rozšíření - obývá Severní Ameriku, Evropu, Asii a severní Afriku.
Orel skalní je robustní pták s dlouhým ocasem, velkými a silnými spáry, silným zobákem a širokými křídly, které mají mezi letkami mezery pro dosažení vyššího vztlaku při vznášení. Zbarvení a velikost se viditelně liší podle několika poddruhů (viz níže). Podobně jako u mnoha jiných dravců jsou i u orla skalního samice výrazně větší než samci. Zbarvení peří se pohybuje od černohnědé po tmavě hnědou se zlatým odstínem na temeni hlavy a zátylku, díky kterému získal i svůj anglický název zlatý orel (Golden Eagle). Hřbet bývá také obvykle světlejší než břišní část těla. Pohlaví se vzájemně od sebe zbarvením neliší. Mladí ptáci mají světlá pera na křídlech a při kořeni ocasu, které jim mizí až v pátém roce života.
Při hledání potravy se orel skalní vznáší ve velké výšce a bedlivě prohlíží terén pod sebou. Má velice dobrý zrak a svou kořist může spatřit i na velkou vzdálenost. Když se tak stane, začne se pomalu snášet dolů a svou nic netušící oběť uchopí do silných spárů a většinou vynese na vyvýšené místo. Silným zobákem ji poté rozporcuje a natrhá na menší kousky, které konzumuje. Velice často loví v párech, přičemž využívá vzájemné spolupráce. Jeho potravou se nejčastěji stávají svišti, zajíci, myši, lasice, lišky, mladí jeleni, občas i malí až středně velcí ptáci. Během zimního období, kdy je nedostatek potravy, se často přiživuje i mršinami.