Nominál: 200 Kč
Průměr: 31 mm
Síla mince: 2,3 mm
Hmotnost: 13 g
Náklad: 16 500 ks
Provedení: Standard
Hrana: vroubkovaná
Ryzost: 900 Ag. 100 Cu.
Autoři: ak.soch. Ladislav Kozák
Ražba: Česká mincovna
Rok vydání: 20.2.2002
Emitent: ČNB
Líc mince

Na lícní straně mince je umělecké seskupení stylizovaných heraldických zvířat z velkého státního znaku. V řádku pod tímto seskupením je označení státu "ČESKÁ REPUBLIKA" a pod názvem státu je rovněž v řádku označení nominální hodnoty mince "200 Kč". Minci razila Bižuterie Česká Mincovna, a. s. v Jablonci nad Nisou. Její značka je na lícní straně dvousetkoruny uprostřed při horním okraji mince.
Rub mince
Na rubové straně je hlavním motivem portrét dr. Holuba v tropické přilbě. Na pozadí jsou po obou stranách portrétu stylizované postavy afrických domorodců. Šikmo přes pravou spodní část portrétu je nápis "EMIL HOLUB" a pod ním letopočty "1902-2002". Autorem mince je akademický sochař Ladislav Kozák, jehož iniciály jsou umístěny vlevo pod portrétem.
Emil Holub
MUDr. Emil Holub (7. října 1847 Holice - 21. února 1902 Vídeň) byl český lékař, cestovatel, kartograf a etnograf v Africe.

Roku 1872 se stal doktorem medicíny na Karlově Univerzitě. Inspirován cestovatelskými deníky z Afriky Davida Livingstonea, se krátce po dokončení studia vydal do Kapského Města a usadil se nedaleko Kimberley, kde praktikoval medicínu. Po osmi měsících se přidal ke konvoji místních lovců na dvouměsíční cestu - „vědecké safari“, kde začal sestavovat velkou přírodní sbírku.
V roce 1873 vyrazil na druhé vědecké safari se zaměřením na sbírku etnografických materiálů. Na své třetí expedici v roce 1875, podnikl cestu k řece Zambezi a zpracoval první detailní mapu oblasti okolo Viktoriiných vodopádů. Napsal a vydal také první knižní popis Viktoriiných vodopádů, vydaný anglicky v Grahamstownu roku 1879.
Po mnoha letech se navrátil do Prahy, kde však opět plánoval velkou expedici po Africe. Roku 1883 se Holub společně se svojí novou manželkou a šesti průvodci vydali prozkoumat to, co nikdo nikdy předtím: celou Afriku od Kapského Města až po Egypt. Protože měla expedice nepříjemnosti s nemocemi a neposlušnými Ila domorodci, byl Holubův tým přinucen se vrátit zpět (1886).
Zahájil dvě velmi úspěšné výstavy, v roce 1891 ve Vídni a roku 1892 v Praze. Byl frustrován, že nemohl najít žádný příbytek, kde by mohl skladovat svoji velikou kolekci artefaktů, a tak začal postupně prodávat některé části nebo je darovat muzeím, vědeckým organizacím a školám.
Později Holub publikoval mnoho dokumentů, přispíval do novin a časopisů a dával stovky lekcí. Zemřel předčasně ve Vídni 21. února 1902, po dlouho trvajících komplikacích s malárií a jinými nemocemi z Afriky. Ve Vídni byl také pohřben.
Každá stříbrná mince v provední Standard je uložena v ochranné plastové kapsli spolu s certifikátem věrohodnosti od ČNB. Tmavě modrá etue je součástí mince pouze v provední Proof.

Nepřehlédněte
Očekávané i již vydané stříbrné pamětní mince České národní banky si můžete prohlédnout v našem chronologickém přehledu pamětních mincí vydaných ČNB od roku 1993.
Z nabídky našich dřevěných krabiček pro pamětní mince ČR doporučujeme:
Dřevěná krabička 1 x Ag ČR 36 mm
Dřevěná krabička 3 x Ag ČR 36 mm plus 1 x 45 mm
Dřevěná krabička 4 x Ag ČR 36 mm
Dřevěná krabička 4 x Ag ČR 36 mm plus 1 x 45 mm
Dřevěná krabička 5 x Ag ČR 36 mm
Dřevěná krabička 5 x Ag ČR 36 mm plus 1 x 45 mm
Dřevěná krabička 6 x Ag ČR 36 mm
Dřevěná krabička 1 x Au ČR 27 mm
Dřevěná krabička 10 x Au ČR (sada DSA)
Dřevěná krabička 10 x Au ČR (sada KPTD)
Dřevěná krabička 10 x Au ČR (sada MCR)