1. 6. 2020 — NEFIXAČNÍ DEN — NENÍ MOŽNÉ FIXOVAT! Co je nefixační den   Děkujeme za pochopení Tým Zlaťáky

+420 232 003 050 – zákaznická linka

 po–pá 08:30–17:00

Informace

 

Největší nabídka

Máme největší nabídku sběratelských mincí na trhu.
 

Diskrétní balení

Jistě oceníte naše pečlivě zabalené, pojištěné a diskrétně označené zásilky.
 

Garance výkupu

Co prodáváme, to také umíme od Vás koupit.
 

5 kamenných prodejen

Praha, Brno, Ostrava, Liberec a Bratislava.
Na těchto prodejnách si můžete prohlédnout nebo vyzvednout Vaše zboží.
Máme s Puncovním úřadem uzavřenou dohodu o umožnění kontrolních internetových nákupů.

Hlídání ceny

Sada 4 zlatých mincí 5 NZD Šlechtický rod pánů z Kunštátu a Poděbrad 2014 Proof

Sada 4 zlatých mincí 5 NZD Šlechtický rod pánů z Kunštátu a Poděbrad 2014 Proof
* povinná informace
Typ ceny:

Sada 4 zlatých mincí 5 NZD Šlechtický rod pánů z Kunštátu a Poděbrad 2014 Proof


Fixace ceny: Není nutná
Platba kartou: Ano
Výkup tohoto produktu: Na dotaz
Kód produktu: 002519
Chcete více informací? Kolik stojí poštovné?

Žádanka

Vložte jméno, email a telefonní číslo a my Vám dáme vědět ihned, jakmile bude toto zboží opět na skladě!

Vyplnění žádanky není pro Vás nijak závazné.Sada zlatých mincí
Nominál: 5 NZD
Průměr: 16 mm
Hmotnost: 12,44 g
Ryzost: 999,9/1000 Au
Provedení: Proof
Hrana: hladká
Autor: ak. soch. Michal Vitanovský
Emise: květen 2014
Náklad: 500 ks
Ražba: Česká Mincovna

Šlechtické rody

Národní památkový ústav vyhlásil v rámci dlouhodobého výstavního a edukačního projektu Po stopách šlechtických rodů rok 2014 Rokem pánů z Kunštátu. Důvodem bylo zejména 550. výročí od dokončení několika na sebe navazujících diplomatických misí, které vyslal král Jiří z Poděbrad k západním panovnickým dvorům. Tento akt, který představovala smlouva o nastolení míru mezi vládnoucími křesťanskými představiteli, byl středověkým politickým projektem nebývalého významu.

Mimořádnou sérií podtrhuje význam šlechtického rodu také Česká mincovna. Ta připravila sadu 4 mincí z ryzího zlata s nominálem 5 NZD, které věnovala čtyřem významným aristokratům: Hynkovi z Kunštátu, Jiřímu z Kunštátu a Poděbrad, Karlovi I. Minsterberskému a Viktorínovi z Kunštátu a Poděbrad. Oslavu rodu pánů z Kunštátu a Poděbrad svěřila Česká mincovna s důvěrou akademickému sochaři Michalu Vitanovskému, který odvedl znamenitou práci. Averzy jsou mistrnými zpodobněními jednotlivých šlechticů spolu s jejich jmény a léty jejich úmrtí. Reverz pak vyobrazuje nominální hodnotu mince 5 DOLLARS, portrét a anglické jméno královny Alžběty II. a emitenta Niue Island.

Pánové z Kunštátu a Poděbrad jsou jedním z nejvýznamnějších panských rodů, který působil především na Moravě. První zmínky pocházejí z roku 1222 v souvislosti se zakladatelem rodu Gerhardem ze Zbraslavi. V průběhu let se rod stal velmi členitým a získal cenné pozemky i politickou moc. Kunštátská linie však vymřela v roce 1414 a na základě rodinné smlouvy přešel majetek do rukou poděbradské větve rodu. Tento nebývalý majetek upevnil pozici Jiřího z Kunštátu a Poděbrad a vynesl ho nejprve do čela české kališnické šlechty a posléze, v roce 1458, až na český královský trůn. Sedmnáctého století se dožila jediná rodová linie pánů z Kunštátu, minsterbersko-olešničtí Poděbradové. Hrabatům ze Šternberka ovšem dodnes koluje v žilách kunštátsko-poděbradská krev.

Čtveřice význačných šlechticů tvoří ucelenou a umělecky velmi hodnotnou sběratelskou sérii. Ryzí zlato snad nejlépe vystihuje historickou význačnost rodu, jehož odkaz nese náš národ po staletí. Je ovšem také výzvou k výhodné investici danou současnou atraktivní cenou drahých kovů. Sada 4 zlatých mincí 5 NZD Šlechtický rod pánů z Kunštátu a Poděbrad bude vyražena v limitovaném nákladu 500 ks.Zboží je umístěno v těchto kategoriích:    CESKA MINCOVNA
 
Nemáte-li s nákupem přes internet zatím žádnou zkušenost, můžete objednávat mailem, poštou nebo telefonicky. Zavolejte nám na zákaznickou linku: 232 003 050. Rádi a ochotně Vám poradíme.