Průměr: 28 mm
Hmotnost: 15,56 g
Ryzost: 999,9/1000 Au
Provedení: Proof
Hrana: hladká
Autor: Jaroslav Bejvl
Emise: leden 2016
Náklad: pouze 100 ks
Ražba: Česká Mincovna
Dominanta vyšehradského parku - sousoší Záboj a Slavoj
Touha po uměleckém vyjádření provází člověka od nepaměti. Historie našeho národa je na kulturní památky nesmírně bohatá, a Češi se tak pyšní mnoha nádhernými unikáty. Obdiv vzbuzují naši hudební skladatelé, spisovatelé, malíři i sochařští mistři. Mezi nimi září dílo Josefa Václava Myslbeka, který vdechl život řadě soch a sousoší. Česká mincovna v roce 2016 oslavuje jednu z grandiózních prací nejvýznamnějšího českého sochaře přelomu 19. a 20. století – sousoší Záboj a Slavoj – formou originálního pětidukátu z ryzího zlata.
Skulptura Záboj a Slavoj je, stejně jako další tři Myslbekovy skvosty – Přemysl a Libuše, Lumír a Píseň a Ctirad a Šárka – dominantou vyšehradského parku. Nebylo tomu tak vždy. Sousoší zhotovená v letech 1889–1897 nejprve zdobila Palackého most v Praze. Ten byl ovšem poškozen během náletu v únoru roku 1945, a proto byla Myslbekova díla přenesena do Vyšehradských sadů. Záboj a Slavoj byli dle rukopisu udatní slovanští bojovníci, kteří vyrazili se svými vojsky do boje proti franckému vojevůdci Luděkovi, jehož porazili a zahnali až k Alpám.
Poutavý příběh i Myslbekovo sousoší převedl do podoby výjimečné zlaté medaile o hmotnosti pěti dukátů medailér Jaroslav Bejvl. Oběma slovanským hrdinům poskytl většinu pole averzu a dozdobil jej nápisy J. V. MYSLBEK, ZÁBOJ A SLAVOJ a PĚTIDUKÁT ČESKÉ REPUBLIKY. Reverz oslavující české umění tvoří koláž palety, knihy, harfy a sochařského nářadí.
Zlaté dukáty jsou mimořádnou investiční příležitostí i nádherným sběratelským artefaktem, který však získá pouze prvních 100 nejrychlejších zájemců. Emise je totiž striktně limitována, pospěšte si tedy s nákupem!