800 400 180  

Volejte zdarma po-pá: 8:00 - 20:00

Informace

 

Největší nabídka

Máme největší nabídku sběratelských mincí na trhu.
 

Garance výkupu

Co prodáváme, to také umíme od Vás koupit.
 

3 prodejny

Prohlédněte si zboží na prodejnách v Praze, Brně a Ostravě.
Máme s Puncovním úřadem uzavřenou dohodu o umožnění kontrolních internetových nákupů.

Investiční zlato, cena a graf

investiční zlato

Zlato, nejvýznamnější představitel kategorie drahých kovů, se v přírodě vyskytuje nejčastěji v zemské kůře, a to v podobě nuggetů, plíšků, zrnek či prachu, uzavřených v křemenných žilách. Největší a nejbohatší půdy, ze kterých se žlutý kov doluje a rýžuje, jsou v jižní Africe, v Austrálii, v Kanadě, na Uralu a Sibiři. Zlato se vyskytuje ve velmi malé formě i v mořské vodě a taky ve vesmíru, kde připadá na jeden atom zlata 300 miliard atomů vodíku.

Díky svým unikátním chemickým vlastnostem, vodivosti a dobré zpracovatelnosti má zlato zastoupení v širokých oblastech průmyslu, v zubním lékařství, při výrobě šperků, dekorativních předmětů, výrobě mincí a jiných tepaných forem.

Investiční zlato je, podle § 92 české judikatury, definováno jako specifická forma zlata v podobě uzančních slitků, zpracovaných v certifikované rafinerii ve tvaru cihly, s vlastním číslem a s označením výrobce, ryzosti a hmotnosti, o hmotnosti připouštěné na trhy zlata a ryzosti nejméně 995 tisícin. Do kategorie investičního zlata spadají taktéž zlaté mince s nejnižší ryzostí 900 tisícin, které byly vyraženy po roce 1800, byly nebo jsou zákonným platidlem dané země a jejich cena nepřevyšuje volnou tržní hodnotu jejich zlatého obsahu o více než 80 %. Investiční zlato, ať už slitky nebo mince, nepodléhá daňovému zatížení.

Investiční zlaté slitky jsou ražené v několika rafineriích a existuje více než sto titulů slitků. Mezi nejznámější zpracovatele slitků patří švýcarský Argor Heraeus, PAMP, Münze Osterreich a australský Perth Mint. Tyto rafinérie razí a odlévají slitky různých gramáží a různých provedení, které jsou dodávány s certifikátem pravosti, jenž je nedílnou součastí slitků.

Investiční zlaté mince, na rozdíl od slitků, mají celosvětově známé pouze několik titulů, ražených pouze v mincovnách s celosvětovým renomé. Těmito mincovnami jsou Royal Canadian Mint, Americká mincovna, Australská mincovna Perth Mint a Rakouská mincovna. Z pohledu obchodníka či banky je v tomto směru snažší držet pár titulů nejznámějších mincí než několik desítek různých slitků. Proto je v tomto směru likvidita o něco lepší u mincí než u slitků. Mince, na rozdíl od slitků, nesou na sobě nominální hodnotu, což z nich dělá zákonné platidlo, a díky tomu jsou více mobilnější než investiční slitky.


 1 gram984 Kčchange36,39 €change$39.16change 
   1 unce 30 605 Kč1.131,84 €$1,217.75