1. 6. 2020 — NEFIXAČNÍ DEN — NENÍ MOŽNÉ FIXOVAT! Co je nefixační den   Děkujeme za pochopení Tým Zlaťáky

+420 232 003 050 – zákaznická linka

 po–pá 08:30–17:00

Informace

 

Největší nabídka

Máme největší nabídku sběratelských mincí na trhu.
 

Diskrétní balení

Jistě oceníte naše pečlivě zabalené, pojištěné a diskrétně označené zásilky.
 

Garance výkupu

Co prodáváme, to také umíme od Vás koupit.
 

5 kamenných prodejen

Praha, Brno, Ostrava, Liberec a Bratislava.
Na těchto prodejnách si můžete prohlédnout nebo vyzvednout Vaše zboží.
Máme s Puncovním úřadem uzavřenou dohodu o umožnění kontrolních internetových nákupů.

Hlídání ceny

Dukát Vznik ČSR - Vznik Československa 2018 Proof

Dukát Vznik ČSR - Vznik Československa 2018 Proof
* povinná informace
Typ ceny:

Dukát Vznik ČSR - Vznik Československa 2018 Proof


Fixace ceny: Není nutná
Platba kartou: Ano
Výkup tohoto produktu: Na dotaz
Kód produktu: 005171
Chcete více informací? Kolik stojí poštovné?

Žádanka

Vložte jméno, email a telefonní číslo a my Vám dáme vědět ihned, jakmile bude toto zboží opět na skladě!

Vyplnění žádanky není pro Vás nijak závazné.Zlatá pamětní medaile
Průměr: 20 mm
Hmotnost: 3,49 g
Ryzost: 986/1000 Au
Provedení: Proof
Hrana: vroubkovaná
Autor: Jiří Hanuš, DiS.
Emise: srpen 2018
Náklad: pouze 400 ks
Ražba: Česká mincovna

Vznik Československa

Minisérie pěti zlatých dukátů České mincovny „Vznik Československa“ je věnována stěžejním událostem roku 1918, které vedly k založení společného státu Čechů a Slováků. Třetí emise připomíná činy skupiny, která vstoupila do dějin pod označením „Muži 28. října“.

V reakci na demonstrace a spontánní projevy vlastenectví, které se odehrávaly v pražských ulicích dne 28. října 1918, se k činům odhodlali také představitelé Národního výboru. Všichni naši čelní politici byli tou dobou za hranicemi – na schůzi odboje v Ženevě – a osud tomu chtěl, aby historická role připadla Antonínu Švehlovi, Aloisi Rašínovi, Jiřímu Stříbrnému, Vavro Šrobárovi a Františku Soukupovi. Tato pětice politiků učinila první kroky k pokojnému převzetí moci v zemi a sepsala první zákon republiky – zákon o zřízení samostatného státu československého – spolu s provoláním Národního výboru. „Lide československý! Tvůj odvěký sen stal se skutkem. Stát československý vstoupil dnešního dne v řadu samostatných, svobodných, kulturních států světa,“ tak začal nejdůležitější proslov v našich novodobých dějinách. Muži 28. října nám v něm předpovídali slavnou budoucnost a vyzdvihovali skutky našich legionářů. „Novými činy v těchto chvílích zahajují se nové, bohdá slavné dějiny Tvoje. Celý svět sleduje Tvoje kroky do nového života, Tvůj vstup do země zaslíbené. Zachovej štít čistý jako jej zachovalo Tvé národní vojsko: Československá legie.“ V prohlášení byl zároveň kladen důraz na zachování klidu a pořádku – představitelé nového státu se totiž obávali vlasteneckých vášní: „Naši osvoboditelé Masaryk a Wilson nesmí býti zklamáni ve svém přesvědčení, že dobyli svobody lidu, který dovede sám sobě vládnouti, ni jediným rušivým činem nesmí býti zkaleny nynější veliké okamžiky, ni jediný z Vás nesmí se dopustiti ničeho, co by mohlo vrhnouti stín na čisté jméno národa.“ Takové byly události v Čechách, ale živo bylo i na Slovensku – to už je ale příběh dalšího dukátu…

Autorem minisérie zlatých dukátů je talentovaný medailér Jiří Hanuš, DiS. Promyšlené výtvarné návrhy jednotlivých ražeb připodobňují vznik Československa k malířskému postupu, kdy umělec přemalovává starý obraz a původní plochu využívá k tomu, aby vytvořil něco zcela nového. První dukát minisérie byl věnovaný Washingtonské deklaraci – na metaforické plátno v podobě habsburského orla umělec nanesl dekor historického dokumentu a hrubý obrys budoucího nového státu. V reliéfu druhého dukátu, který připomněl vyhlášení samostatnosti republiky, znak monarchie zcela zanikl a nahradila ho mapa poválečné Evropy s dominantním Československem. V reliéfu třetího dukátu se na této mapě objevuje dvouocasý lev – nejprve v podobě z časů monarchie (averzní strana), poté ve formě prozatímního státního znaku Československa (reverzní strana).

Nevšední „malířský postup“ bude pokračovat na dalších dvou dukátech. Kompletní sérii si můžete uložit do dřevěné sběratelské etue.Zboží je umístěno v těchto kategoriích:    CESKA MINCOVNA
 
Nemáte-li s nákupem přes internet zatím žádnou zkušenost, můžete objednávat mailem, poštou nebo telefonicky. Zavolejte nám na zákaznickou linku: 232 003 050. Rádi a ochotně Vám poradíme.