+420 232 003 050 – zákaznická linka

 po–pá 08:30–17:00

Informace

 

Největší nabídka

Máme největší nabídku sběratelských mincí na trhu.
 

Diskrétní balení

Jistě oceníte naše pečlivě zabalené, pojištěné a diskrétně označené zásilky.
 

Garance výkupu

Co prodáváme, to také umíme od Vás koupit.
 

5 kamenných prodejen

Praha, Brno, Ostrava, Liberec a Bratislava.
Na těchto prodejnách si můžete prohlédnout nebo vyzvednout Vaše zboží.
Přehled puncovních značek
Hlídání ceny
Dukát Vznik ČSR - Vyhlášení samostatnosti Československa 2018 Proof
Dukát Vznik ČSR - Vyhlášení samostatnosti Československa 2018 Proof
* povinná informace
Typ ceny:

Dukát Vznik ČSR - Vyhlášení samostatnosti Československa 2018 Proof


Fixace ceny: Není nutná
Platba kartou: Ano
Výkup tohoto produktu: Na dotaz
Kód produktu: 005152
Chcete více informací? Kolik stojí poštovné?

Žádanka

Vložte jméno, email a telefonní číslo a my Vám dáme vědět ihned, jakmile bude toto zboží opět na skladě!

Vyplnění žádanky není pro Vás nijak závazné.Zlatá pamětní medaile
Průměr: 20 mm
Hmotnost: 3,49 g
Ryzost: 986/1000 Au
Provedení: Proof
Hrana: vroubkovaná
Autor: Jiří Hanuš, DiS.
Emise: červenec 2018
Náklad: pouze 400 ks
Ražba: Česká mincovna

Vznik Československa

Pětidílnou minisérii České mincovny „Vznik Československa“, která popisuje události roku 1918 spojené se založením společného státu Čechů a Slováků, zahájila Washingtonská deklarace. Toto prohlášení nezávislosti vzniklo a bylo představeno v zahraničí, ale živo bylo i na domácí půdě. Druhý zlatý dukát připomíná vyhlášení samostatnosti Československa.

Po vydání Washingtonské deklarace 18. října 1918 nezbylo pokořené habsburské monarchii nic jiného než přistoupit na mírové podmínky a uznat právo Čechů a Slováků na svobodu a samostatnost. Události, které následovaly, vyvrcholily památného 28. října 1918. Lid, který se dozvěděl o diplomatických úspěších svých představitelů, se vydal do ulic a začal slavit nezávislost. K největšímu shromáždění pochopitelně došlo na Václavském náměstí v Praze, které je zasvěcené našemu zemskému patronovi. Okolo jedenácté hodiny vystoupil z davu u jezdecké sochy Isidor Zahradník – kněz a politik, který za války působil v domácím odboji – a spontánně pronesl větu, která je považována za vyhlášení Československa:„Jsme svobodní. Zde u stupňů pomníku českého knížete svatého Václava přísaháme, že chceme této svobody se státi hodnými, že ji chceme hájiti i svými životy.“ Po boku mu tehdy nestál nikdo menší než Alois Jirásek – spisovatel a velký kronikář našich dějin –, který přečetl proklamaci o vyhlášení nezávislého a demokratického Československa. Zpráva o ustavení Československa byla telegrafována do celého světa. Později téhož dne vystoupili s oficiálním prohlášením Muži 28. října – to už je ale příběh dalšího dukátu…

Autorem minisérie zlatých dukátů je talentovaný medailér Jiří Hanuš, DiS. Promyšlené výtvarné návrhy jednotlivých ražeb připodobňují vznik Československa k malířskému postupu, kdy umělec přemalovává starý obraz a původní plochu využívá k tomu, aby vytvořil něco zcela nového. První dukát minisérie byl věnovaný Washingtonské deklaraci – na metaforické plátno v podobě habsburského orla umělec nanesl dekor historického dokumentu a hrubý obrys budoucího nového státu. Znak monarchie v reliéfu druhého dukátu již zcela zaniká (averzní strana) a nahrazuje ho plastická mapa poválečné Evropy s dominantním Československem (reverzní strana).

Neotřelý „malířský postup“ bude pokračovat na dalších třech dukátech. Nezapomeňte, že celou sérii si můžete uložit do dřevěné sběratelské etue.Zboží je umístěno v těchto kategoriích:    CESKA MINCOVNA
 
Nemáte-li s nákupem přes internet zatím žádnou zkušenost, můžete objednávat mailem, poštou nebo telefonicky. Zavolejte nám na zákaznickou linku: 232 003 050. Rádi a ochotně Vám poradíme.