+420 232 003 050 – zákaznická linka

 po–pá 08:30–17:00

Informace

 

Největší nabídka

Máme největší nabídku sběratelských mincí na trhu.
 

Diskrétní balení

Jistě oceníte naše pečlivě zabalené, pojištěné a diskrétně označené zásilky.
 

Garance výkupu

Co prodáváme, to také umíme od Vás koupit.
 

5 kamenných prodejen

Praha, Brno, Ostrava, Liberec a Bratislava.
Na těchto prodejnách si můžete prohlédnout nebo vyzvednout Vaše zboží.
Přehled puncovních značek
Hlídání ceny
Dukát Vznik ČSR - Martinská deklarace 2018 Proof
6 250 Kč osvobozeno od DPH
Dukát Vznik ČSR - Martinská deklarace 2018 Proof
* povinná informace
Typ ceny:

Dukát Vznik ČSR - Martinská deklarace 2018 Proof


Fixace ceny: Není nutná
Platba kartou: Ano
Výkup tohoto produktu: Na dotaz
Kód produktu: 005235
Chcete více informací? Kolik stojí poštovné?

Žádanka

Vložte jméno, email a telefonní číslo a my Vám dáme vědět ihned, jakmile bude toto zboží opět na skladě!

Vyplnění žádanky není pro Vás nijak závazné.Zlatá pamětní medaile
Průměr: 20 mm
Hmotnost: 3,49 g
Ryzost: 986/1000 Au
Provedení: Proof
Hrana: vroubkovaná
Autor: Jiří Hanuš, DiS.
Emise: září 2018
Náklad: pouze 400 ks
Ražba: Česká mincovna

Vznik Československa

Minisérie České mincovny „Vznik Československa“, která připomíná stěžejní okamžiky vedoucí k naší samostatnosti, se po Washingtonu a Praze vydává na Slovensko. Čtvrtý z pěti zlatých dukátů je totiž věnován Martinské deklaraci.

Jestliže byli Čechové v rámci Rakouska utlačováni a marně se domáhali vlastního státu, pak postavení Slováků v Uhrách bylo ještě podstatně horší. Obyvatelům Slovenska, které bylo nazýváno "Hornouherskou župou", bylo totiž soustavně upíráno sebemenší právo na národní sebeurčení. Není proto divu, že Slováci doma i za hranicemi od samého počátku vehementně podporovali české snahy o rozbití monarchie a zřízení demokratického státu – a to jak na bitevním, tak na politickém poli. Společné česko-slovenské myšlenky, představy, touhy a požadavky byly formulovány nejprve v Pittsburské dohodě, poté ve Washingtonské deklaraci, a nakonec při vyhlášení samostatného Československa pod pomníkem svatého Václava v Praze. To, co bylo ujednáno krajany za hranicemi Slovenska, však bylo třeba potvrdit ještě na domácí půdě. Dne 30. října se v Turčianském Svatém Martině sešli zástupci všech slovenských politických stran a jednohlasně odhlasovali Deklaraci slovenského národa, která vstoupila do dějin jako Martinská. Deklarace, za jejímž vznikem stála Slovenská národní rada, kterou v průběhu první světové války založil Matúš Dula, vyjádřila vůli Slováků žít ve společném státě s bratrským českým národem, odmítla spojení Slovenska s Uherskem a vyzvala k ukončení světové války. Není třeba dodávat, že slovenská veřejnost přijala zprávu o ukončení staletého uherského útlaku s nadšením. Bylo dobojováno, Československá republika byla na světě. Příběh o jejím vzniku však ještě neskončil – o tom už ale vypráví další dukát…

Autorem celé minisérie zlatých dukátů je talentovaný medailér Jiří Hanuš, DiS. Promyšlené výtvarné návrhy jednotlivých ražeb připodobňují vznik Československa k malířskému postupu, kdy umělec přemalovává starý obraz a původní plochu využívá k tomu, aby vytvořil něco zcela nového. První dukát minisérie byl věnovaný Washingtonské deklaraci – na metaforické plátno v podobě habsburského orla umělec nanesl dekor historického dokumentu a hrubý obrys budoucího nového státu. V reliéfu druhého dukátu, který připomněl vyhlášení samostatnosti republiky, znak monarchie zcela zanikl a nahradila ho mapa poválečné Evropy s dominantním Československem. V reliéfu třetího dukátu se na této mapě objevil dvouocasý lev v podobě z časů monarchie, který se proměnil na prozatímní státní znak Československa. Na dukátu věnovaném Martinské deklaraci se tento znak dále vyvíjí. Na prsou lva vznikl otvor, kterým prosvítá text slovenské deklarace (averzní strana), a do tohoto otvoru pak zapadá slovenský štítek (reverzní strana). Znak nové republiky je tak kompletní.

Nevšední „malířský postup“ bude dokončen na posledním dukátu, který odhalí osobu „malíře“. Kompletní pětidílnou kolekci si pak budete moci uložit do dřevěné sběratelské etue.Zboží je umístěno v těchto kategoriích:    CESKA MINCOVNA
 
Nemáte-li s nákupem přes internet zatím žádnou zkušenost, můžete objednávat mailem, poštou nebo telefonicky. Zavolejte nám na zákaznickou linku: 232 003 050. Rádi a ochotně Vám poradíme.