+420 232 003 050 – zákaznická linka

 po–pá 08:30–17:00

Informace

 

Největší nabídka

Máme největší nabídku sběratelských mincí na trhu.
 

Diskrétní balení

Jistě oceníte naše pečlivě zabalené, pojištěné a diskrétně označené zásilky.
 

Garance výkupu

Co prodáváme, to také umíme od Vás koupit.
 

5 kamenných prodejen

Praha, Brno, Ostrava, Liberec a Bratislava.
Na těchto prodejnách si můžete prohlédnout nebo vyzvednout Vaše zboží.

Hlídání ceny

Dukát Národní hrdinové - Karel Janoušek 2018 Proof

Dukát Národní hrdinové - Karel Janoušek 2018 Proof
* povinná informace
Typ ceny:

Dukát Národní hrdinové - Karel Janoušek 2018 Proof


Fixace ceny: Odložená
Platba kartou: Ano
Výkup tohoto produktu: Na dotaz
Dočasně nedostupné
Kód produktu: 005288
Chcete více informací? Kolik stojí poštovné? Jak nakupovat investiční kovy?
Zlatý dukát - Karel Janoušek
Průměr: 20 mm
Hmotnost: 3,49 g
Ryzost: 986/1000 Au
Provedení: Proof
Hrana: hladká
Autor: ak. soch. Jiří Dostál
Emise: Říjen 2018
Náklad: 500 ks
Ražba: Česká Mincovna

Národní hrdinové - Karel Janoušek

Rok 2018 je v sérii Národní hrdinové věnován osobnostem z vojenského prostředí. V pořadí šestý zlatý dukát cyklu připomíná osud Karla Janouška.

Pojem hrdinství máme často spojen s násilnou – a tudíž předčasnou – smrtí. Za hrdinu tak bývá všeobecně považován člověk, který podstoupil oběť pro národní společenství nebo vyšší ideály. Hrdinou mohl ovšem být i člověk, který se dožil požehnaného věku, jako tomu bylo v případě generála Karla Janouška. Ten sice nepadl v boji s nepřítelem, nicméně většinu svého života zasvětil boji za svobodu své vlasti – ať už v řadách československých legií (kde bojoval v bitvě u Zborova a prošel sibiřskou anabází), v československé armádě (kde se rozhodl odejít od pěchoty k letectvu a vyměnit pohodlnou štábní kancelář za kokpit letadla) nebo v britském Královském letectvu (kde prosadil vznik samostatných československých perutí). Zatímco britský král ocenil jeho činnost jmenováním do hodnosti maršála, komunistický režim jej chtěl poslat na popraviště a nakonec mu „pouze“ připravil dlouholeté vězení.

„Dominantní část lícové strany dukátu zaujímá portrét Karla Janouška inspirovaný fotografiemi z vrcholného období jeho vojenského poslání. Pohled přimhouřených očí, zvyklých sledovat vzdušný prostor, který je symbolizován matnými a lesklými pásy na pozadí portrétu, se stáčí doleva a předznamenává tak osud, který Karlu Janouškovi připravila poúnorová levicová totalita,“ vysvětluje autor dukátu ak. soch. Jiří Dostál. Reverzní strana pak předkládá siluetu stíhacího letounu a řadu svislých linek, které evokují mříže komunistického vězení.

Nedílnou součástí emise je výpravné balení v podobě knížky, která obsahuje tematické pojednání historika PhDr. Petra Koury, Ph.D. 
Nemáte-li s nákupem přes internet zatím žádnou zkušenost, můžete objednávat mailem, poštou nebo telefonicky. Zavolejte nám na zákaznickou linku: 232 003 050. Rádi a ochotně Vám poradíme.