Letní výprodej skladů s investičním zbožím. Více info na stránce oznámení.
+420 232 003 050 – zákaznická linka  po–pá 08:30–17:00
Košík
Výhody nákupu na zlataky.cz
 Největší nabídka
Máme největší nabídku sběratelských mincí na trhu.
 Diskrétní balení
Jistě oceníte naše pečlivě zabalené, pojištěné a diskrétně označené zásilky.
 Garance výkupu
Co prodáváme, to také umíme od Vás koupit.
 5 kamenných prodejen
Praha, Brno, Ostrava, Liberec a Bratislava.
Na těchto prodejnách si můžete prohlédnout nebo vyzvednout Vaše zboží.
 Partneři
Jsme oficiální smluvní partner
ČESKÉ NÁRODNÍ BANKY
Přehled puncovních značek
České puncovní značky

Analýzy trhu obchodu zlataky.cz

Pět klíčových událostí pro zlato v roce 2020+++11

06/03/2020/ Zlaťáky.cz - Zlato v minulém roce posílilo přibližně o 19 %. Na přelomu let 2019 a 2020 se unce prodávala zhruba za 1 500 USD. Díky sílící epidemii koronaviru však cena na konci února prudce vzrostla až na 1 688 USD za unci. Na rozdíl od roku 2019 však letos Češi i přes vysokou cenu zlato spíše nakupují, než prodávají. Ženou je k tomu obavy z budoucnosti. Jaké jsou události, které mohou mít výrazný vliv na cenu zlata v roce 2020?

Epidemie koronaviru

Pokud se ji podaří dostat brzy pod kontrolu, cena zlata se může stabilizovat na úrovni cca mezi 1 500 – 1 600 USD za trojskou unci. Jestliže rozšíření epidemie do Evropy naruší zdejší ekonomiku, v postižených oblastech zavřou továrny a lidé budou umístěni do karantény, může cena kovu opět atakovat hranici 1 700 USD za unci.

Čínská ekonomika a zadlužení domácností

V únoru se Čína prakticky zastavila. Spotřeba uhlí poklesla meziročně o cca 40 %, prodeje aut dokonce zhruba o 90 %. Satelitní snímky ukazují drastický pokles emisí NO2, toxického plynu vypouštěného spalovacími motory, továrnami a elektrárnami. Emise skleníkových plynů pak v Číně poklesly o čtvrtinu. Podle odhadů by mohl růst druhé největší ekonomiky světa v prvním kvartálu zpomalit na 3 %. Celkový dluh Číny přitom dosahuje astronomických 40 bilionů dolarů a domácnosti se na této částce podílejí nemalými 8 biliony. Zadrhnutí čínské ekonomiky může mít vliv na splátkové kalendáře domácností i firem, a tak destabilizovat tamní bankovní sektor.

Čínské autority již teď masivně intervenují, aby odvrátily splasknutí bubliny. Zpomalující zadlužená ekonomika je pro ně velkou hrozbou. Může dojít k dominovému efektu podobnému tomu, který se odehrál v USA v roce 2008. Strana má v Číně prakticky neomezené kompetence, avšak visí nad ní Damoklův meč v podobě poklesu popularity. Pokud splaskne čínská bublina, zcela jistě to bude mít destruktivní vliv na světovou ekonomiku. Zlato má v tomto scénáři potenciál růst nad 1 800 USD za unci a více.

Německá ekonomika a ekonomika eurozóny

Čína je největší obchodní partner Německa, a díky zpomalování čínské ekonomiky se ta německá potácí na hraně recese. Slabé výkony ekonomik eurozóny stojí za extrémně vysokou cenou zlata v eurech. V lednu překonala hranici 1 400 EUR a v únoru dosáhla maxima 1 545 EUR za unci. V případě, že v eurozóně znovu objeví optimistická čísla, může se cena vrátit na cenu 1 400 EUR (i tak nejvyšší v historii), v případě opaku bude patrně oscilovat mezi 1 400 - 1 500 EUR.

Volby v USA

Američané volí svého prezidenta až v listopadu. Spekuluje se o znovuzvolení Donalda Trumpa. Pokud se tento scénář vyplní, trhy nebudou reagovat tak silně jako v roce 2016, protože jsou lépe připravené. Jeho volba však bude mít vliv dlouhodobý. Trump je nečitelný, a to trhy nemají rády. Trump může zlato „škádlit“ svými nečekanými politickými tahy. Pokud by se mu některý z nich vymknul z rukou, může to zlato výrazně posílit adekvátně velikosti tohoto „průšvihu“ (viz eskalace napětí na Blízkém Východě ze začátku roku).

Expanzivní monetární politika FED, ECB, PBC

Centrální banky USA, eurozóny a Číny od loňského roku opět pumpují na trhy likviditu tím, že tisknou peníze a snižují úrokové sazby. Americká centrální banka v tomto týdnu nečekaně snížila úrokové sazby o 50 bazických bodů, aby tak reagovala na rostoucí rizika spojená s koronavirem. Ze zprávy zveřejněné ihned po zasedání vyplynulo, že FED bude i nadále ostře monitorovat rizika spojená s koronavirem a ponechává si dveře otevřené pro další snižování sazeb. Pokud budou centrální banky ve snižování úrokových sazeb pokračovaly i letos, nepředpokládáme návrat ceny zlata pod 1 400 dolarů za unci ani při zastavení epidemie koronaviru a celkovému zklidnění světové ekonomiky.

Co bude dál?

Další vývoj situace lze předpovědět jen velmi těžko. Vše záleží na tom, kdy se dostane koronavirus pod kontrolu a jak rychle se Čína a další zasažené ekonomiky vrátí k normálu. Cena zlata na začátku posledního únorového týdne prudce vzrostla na 1 688 USD a záhy prošla výraznou korekcí až na 1 571 USD za unci. Za tímto výrazným vzestupem a pádem stojí obchody s papírovým zlatem, do kterých na začátku týdne nastoupilo velké množství obchodníků v panice z velkého poklesu akcií. Již koncem týdne však začali trh hojně opouštět. Začátkem března se cena stabilizuje na 1 600 USD za unci.

Trh s fyzickým investičním zlatem vedle toho sílí ve světě i v Česku a lidé zlato spíše nakupují, než prodávají. Zatímco v červenci a v srpnu 2019 společnost Zlaťáky vykoupila zlato a stříbro za rekordních 84 milionů Kč, za první dva měsíce roku 2020 šlo jen o 52 milionů. Cena je přitom v letošním roce i o 200–250 EUR na unci vyšší. Češi se tak zřejmě začínají připravovat na krizi a ve zlatě vidí potenciál. Podle čísel firmy za fiskální rok 2019 je největší zájem o zlaté mince a slitky o hmotnosti 1 unce (31,1 gramu). Prodalo se téměř 10 000 ks zlatých mincí a zhruba stejný počet zlatých slitků o této hmotnosti. U stříbra převažuje zájem o mince o hmotnosti 1 unce a slitky ve velikostech 1 kg a 5 kg. Celkově firma prodala více jak jednu tunu zlata a zhruba patnáct tun stříbra.

Text vyšel jako komentář na webu idnes.cz

Lukáš Jankovský
Autor: Lukáš Jankovský
www.zlataky.cz
Zákaznická linka: +420 232 003 050
email: lukas.jankovsky@zlataky.czúterý 25. února 2020


Starší analýzy trhu


Archiv analýz