+420 232 003 050 – zákaznická linka

 po–pá 08:30–17:00

Informace

 

Největší nabídka

Máme největší nabídku sběratelských mincí na trhu.
 

Diskrétní balení

Jistě oceníte naše pečlivě zabalené, pojištěné a diskrétně označené zásilky.
 

Garance výkupu

Co prodáváme, to také umíme od Vás koupit.
 

5 kamenných prodejen

Praha, Brno, Ostrava, Liberec a Bratislava.
Na těchto prodejnách si můžete prohlédnout nebo vyzvednout Vaše zboží.
Máme s Puncovním úřadem uzavřenou dohodu o umožnění kontrolních internetových nákupů.

Analýzy trhu obchodu zlataky.cz

 

Průzkum PwC: Světovou ekonomiku letos čeká ochlazení

21/01/2020/ Zlaťáky.cz - Nadpoloviční většina generálních ředitelů velkých firem vyjádřila v průzkumu provedeném společností PricewaterhouseCoopers skepsi k vývoji světové ekonomiky v následujících dvanácti měsících. Jejich negativní sentiment ostře kontrastuje s relativně dobrou náladou akciových trhů, kde i přes události loňského a začátku letošního roku (eskalace obchodní války USA a Číny, trojí snížení úrokových sazeb FEDem, nedávná roztržka mezi USA a Íránem atd.) dochází k obnovení důvěry a očekávání růstu výnosů.

Pravidelný roční průzkum PwC zveřejněný v pondělí 20. ledna před výročním zasedáním Světového ekonomického fóra v Davosu zjistil, že 53% generálních ředitelů na celém světě předpokládá, že globální růst klesne. Ve srovnání s loňským rokem je to nebývalý nárůst pesimismu a nejhorší číslo od roku 2012, kdy PwC ve svém průzkumu tuto otázku položila poprvé. V růst své společnosti pak bezmezně věří jen necelá třetina dotazovaných (27%), což je opět nejhorší číslo, tentokrát dokonce od roku 2009, tedy od doby, kdy byla v rozpuku největší ekonomická krize posledních let. Podkladem pro tato čísla jsou strukturované rozhovory s více jak patnácti sty generálními řediteli ve více jak osmdesáti zemích světa. Minulý rok své obavy vyjádřilo 29% a víru v lepší zítřky 35% dotazovaných ředitelů.

Mezitím se akcie mnoha významných společností obchodovaných na světových burzách dotýkají lokálních maxim. Pravděpodobně i v důsledku podepsání první fáze obchodní dohody mezi USA a Čínou minulou středu 15. ledna. Nedávno zveřejněná zpráva Deutsche Bank uvádí, že akciové trhy sázejí na odraz světové ekonomiky ode dna a jejich pozitivní sentiment je nejsilnější za poslední dva roky.

Rozhovory s generálními řediteli probíhaly v období mezi zářím a říjnem roku 2019. Obsah průzkumu však značí, že letošní výrazný posun v jednom ze stěžejních témat loňského roku, kterým byla obchodní válka mezi první a druhou ekonomikou světa, není důvod k přehodnocení celého poselství. Vzhledem k přetrvávajícím rizikům plynoucím z nejistoty kolem vývoje světové ekonomiky a geopolitiky, vzhledem k absenci konsensu nad otázkou přístupu ke klimatickým změnám a vzhledem k novým hrozbám populismu a kybernetické kriminality, není předpoklad ochlazení světového růstu překvapivý. Co však překvapuje i autory průzkumu samotné, je takto výrazná změna sentimentu. Ředitelé věří, že vlády přistoupí k dalším regulacím trhu, připraví novou legislativu vymezující mantinely provozovatelům sociálních sítí a pokusí se rozbít dominanci světových technologických hegemonů.

Pozitivní zprávou pro naše děti je (snad) odpovědnější přístup k ekologii. I když změna klimatu nepatří mezi deset největší hrozeb, průzkum zjistil mezi dotazovanými silnou touhu zmírnit ekologické dopady aktivit jejich společností. Ředitelé nyní dvakrát častěji souhlasí s tím, že investice do iniciativ vedoucích k snížení uhlíkové stopy jim zajistí reputační výhodu oproti jejich konkurenci.

Na základě průzkum společnost PwC upravila svůj výhled světové ekonomiky směrem dolů - světový růst podle ní zpomalí na 2,4%.

Lukáš Jokl
Autor: Lukáš Jokl
www.zlataky.cz
email: lukas.jokl@zlataky.cz
Starší analýzy trhu


Archiv analýz