+420 232 003 050 – zákaznická linka 

po–pá 08:30–17:00

Konzultace zdarma

Informace

 

Diskrétní balení

Jistě oceníte naše pečlivě zabalené, pojištěné a diskrétně označené zásilky.
 

Největší nabídka

Máme největší nabídku sběratelských mincí na trhu.
 

Garance výkupu

Co prodáváme, to také umíme od Vás koupit.
 

4 prodejny

Prohlédněte si zboží na prodejnách v Praze, Brně, Ostravě a Bratislavě.
Máme s Puncovním úřadem uzavřenou dohodu o umožnění kontrolních internetových nákupů.

Analýzy trhu obchodu zlataky.cz

 

44. týden – Čínský světový pořádek – sbohem USA, dolare

01/11/2017/ Zlaťáky.cz - Čína má za sebou již 19. sjezd Komunistické strany Číny, na kterém bylo nastaveno další směřování této globální velmoci. Současný prezident Si Ťin-pching zaznamenal velký úspěch a upevnil si tak moc na další období, jelikož se jeho ideologie dostala až do stanov strany. Naposledy se tato situace stala za Mao Ce-tunga. Je tedy zřejmé, že si současný prezident vytořil a vytváří pevné postavení ve vedení země na další období. A stává se tak neomezeným vládcem této globální velmoci. Rovněž jeho prohlášení, kdy řekl, že Čínu i čínský lid čeká zářivá budoucnost, nasvědčuje tomu, že Čína bude pokračovat v cestě vpřed a bude se snažit stát se top globální velmocí a sesadit tedy nadobro USA ze světového trůnu.

Obrovská ekonomika, množství zdrojů, vliv ve světě, vojenský vývoj, lidský potenciál atd., to vše tomu nahrává a vytváří podmínky pro to, aby svého cíle dosáhla. Nicméně i zde jsou velká rizika a potenciální hrozby. Rostoucí zadluženost Číny, která může vyvolat další globální krizi, geopolitické problémy související s rostoucími zájmy Číny v Asii, ale i na vlastním území v Ujgurské oblasti atd. Stále více vidíme narůstající rivalitu mezi USA a Čínou a tato situace bude i nadále pokračovat a gradovat.

Čínské ambice jsou nezastavitelné a je potřeba si říci, že s Čínou se bude muset stále více počítat. Již to zdaleka není země, která se někde schovává ve stínu dalších globálních ekonomik, ale ukazuje, jak je skutečně silná. Vidíme, jak je stále více ohrožen americký imperialismus a svět založený na dominantním postavení dolaru, dolarový svět se pomalu vytrácí, nastupují jiné měny a jiní světoví hráči.

Podívejme se na několik informací, které dokládají změnu světového pořádku po čínsku:

• Čínský yüan jede vpřed. Od října roku 2016 se stal yüan na základě rozhodnutí Mezinárodního měnového fondu jednou z hlavních světových měn. Zaujal tak místo vedle amerického dolaru, britské libry, japonského jenu a eura. Jeho podíl v daném koši měn má větší váhu než japonský jen a britská libra. Toto zařazení je podle mnohých významným krokem, který vedl a povede k výrazné podpoře čínské ekonomiky a posílení čínského finančního systému.

• Rostoucí vojenské výdaje ukazují, že i v této oblasti si chce Čína vydobýt své pevné postavení a nebude ustupovat. Jen např. v roce 2016 stouply vojenské výdaje o 7,6 %. Rovněž stavba vojenských základen v Jihočínském moři, navzdory nesouhlasu okolních zemí, nasvědčuje rostoucímu vlivu.

• V roce 2014 Čína založila spolu s dalšími asijskými státy nadnárodní finanční instituci, která se má stát konkurencí pro Světovou banku. Nová Asijská banka poskytuje úvěry na novou výstavbu dálnic nebo železnic apod.

• Hodpodářský růst by se měl v příští pětliletce do roku 2020 pohybovat kolem 6,5 – 7 procent. Pro představu ekonomika USA roste kolem 2 % ročně.

• Další varujícím signálem pro americkou ekonomiku a dolar je to, že USA dluží na všechny světové strany a Čína společně s Japonskem se přetahují o první příčku největších věřitelů USA.

• A další hřebíčkem do rakve amerického dolaru se brzy může stát nový čínský plán, týkající se prodeje ropy. Princip spočívá v tom, že exportéři ropy do Číny budou přijímat jako platbu čínský yüan. Další podporou tohoto plánu bude, že exportéři si budou moci čínskou měnu směnit za fyzické zlato. Tento krok povede k tomu, že bude možné obejít americké sankce a obchodovat s energetickými zdroji ve vlastní měně. To samé platí např. i pro Rusko nebo Írán a další země, které jsou zatíženy sankcemi v USA. Směnitelnost čínské měny za zlato bude možné na burzách v Šanghaji i v Hongkongu.

• Vypadá to tedy, že se dostává na světlo světa nová forma zlatého standardu, alespoň v této oblasti. Nicméně ve velmi významné oblasti. A po několika desítkách let, bychom se mohli dočkat toho, že zlato bude tou pravou světovou měnou. Ropa stále dominuje v energetickém průmyslu a toto nové obchodování může mít velký vliv na celý svět a o to více na globální americký dolar, s jehož pozicí by toto nové obchodování zahýbalo. Již dnes vidíme, jak letos jeho hodnota výrazně ztrácí. Rovněž by tato situce měla mít pozitivní vliv na růst ceny žlutého kovu, jelikož by se zvýšila poptávka.

• Dalším trumfem, který Čína vlastní, je to, že nikdo přesně neví, kolik zlata přesně vlastní. Oficiální informace udávají cca 1 842 tun, což zemi řadí na šesté místo ve vlastnictví zlata. Nicméně je tento údaj vůbec pravdivý? Vždyť Čína patří společně s Indií mezi top země, kde zlato má svou historii a hraje významnou roli od počátku historie. Podle různých odhadů jsou mezi lidmi desítky tisíc tun zlata a centrální banka vlastní mnohem více než necelé 2 000 tun. Rovněž tomu nahrává to, že Čína je největším producentem zlata. Jen za rok 2016 vytěžila cca 455 tun zlata a její podíl na globální produkci je cca 15 %. Čína oficiálně nepoví, kde je pravda. Tento trumf si zatím stále udržuje, jako strategickou zbraň proti zatím ještě dolarové nadvládě.

Zde je jen několik informací, které nahrávají Číně a její měně proti USA a celosvětové rezervní měně dolaru. Nebude to tak dlouho trvat a dolar v dnešním globálním světě bude muset dát sbohem jiným měnám, případně ustoupit hodně do ústraní. Nastupuje postupně doba yüanu a rovněž ruského rublu.

Hlavní ekonomické události tohoto týdne, které mohou ovlivnit komoditní kovy:

1. 31.10.2017 v 00:00 Japonsko Ekonomický výhled BoJ, rozhodn. o ús.
2. 31.10.2017 v 15:00 USA Spotřebitelská důvěra CB
3. 01.11.2017 v 10:30 Velká Británie Výrobní index PMI
4. 01.11.2017 v 13:15 USA ADP report zaměstnanosti
5. 01.11.2017 v 15:00 USA Výroční index PMI – ISM
6. 01.11.2017 v 15:30 USA Týdenní změna zásob ropy
7. 01.11.2017 v 19:00 USA Rozhodnutí o úrokové sazbě
8. 02.11.2017 v 13:30 USA Žádosti o podporu v nezaměstnanosti
9. 03.11.2017 v 13:30 USA Průměrný hodinový výdělek
10. 03.11.2017 v 13:30 USA NFP report zaměstnanosti a míra nezam.

Predikce na tento týden:

Zlato:

Cena zlata se na počátku nového týdne pohybuje kolem úrovně 1 271 $. Zlato i nadále zůstává v krátkodobém horizontu v medvědím trendu. Pokud se cena bude udržovat pod 1 283 $ a nedojde k průlomu, je možné očekávat pokles na hodnoty 1 260 $ a následně pak 1 250 $. Hranice odporu je na 1 275 $, důležitější odpor je však na úrovni 1 283 $ a následně pak 1 290 $. Překonání hranice 1 290 $, by mělo dojít ke změně trendu a cena by měla postupně růst.

Stříbro:

Cena stříbra se pohybuje kolem úrovně 16,77 $. Klíčová hranice podpory je na úrovni 16,56 $, po překonání by mohlo dojít k tlačení ceny na 15,49 $. Hranice odporu je na 17,00 $.

Přejeme Vám hodně úspěchů!

Jakub Petruška
Autor: Ing. Jakub Petruška
www.zlataky.cz
tel.: 591 001 606
email: ostrava@zlataky.cz
Starší analýzy trhu


Archiv analýz